Hanba pre Apple: prienik do správcovského konta v Macu je možný aj bez zadania hesla!

NETKY.SK • 29 November 2017, 08:13 • 2 min
Hanba pre Apple: prienik do správcovského konta v Macu je možný aj bez zadania hesla!

CUPERTINO - Výrobca počítačov Apple pracuje na odstránení závažnej chyby v operačnom systéme MacOS High Sierra, ktorá umožňuje útočníkovi deaktivovať ochranu heslom a prevziať správu systému.

slovakia

left justify in out

Istý počítačový expert v utorok 28. novembra cez službu Twitter upozornil Apple na to, že každá osoba sa môže pomocou správcovského konta (root account) dostať do počítača aj bez zadania hesla. V operačnom systéme MacOS High Sierra stačí zvoliť používateľské meno "root" a bez zadania hesla niekoľkokrát stačiť tlačidlo "Login".

 

Správcovské konto je účet s najvyššou prioritou v operačnom systéme, ktorý umožňuje veľké zásahy do činnosti počítača, akými sú zmena používateľských hesiel alebo nastavení, kontrola aktivít, inštalácia nového softvéru a podobne. Neoprávnená osoba by tak mohla, napríklad, deaktivovať firewall a získať prístup do počítača bez vedomia majiteľa.

 

"Pracujeme na aktualizácii softvéru, aby sme problém vyriešili," napísal Apple v reakcii na upozornenie. Medzičasom koncern odporúča používateľom nastaviť heslo aj pre správcovské konto. Spoločnosť neuviedla, ako mohla takáto chyba vzniknúť. Situácia je pre Apple o to nepríjemnejšia, že bezpečnosť dát aj svojich produktov označuje za najvyššiu prioritu.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies