LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Pamätník a vojnový cintorín na vrchu Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši je miestom odpočinku pre 1369 československých vojakov a partizánov, ktorí padli v bojoch počas druhej svetovej vojny. Tento národný symbol, dominantný 23-metrovým pylónom a monumentálnym schodiskom, prešiel významnou rekonštrukciou a uchováva pamiatku na hrdinstvo a obeť padlých bojovníkov.
Pamätník a vojnový cintorín na vrchu Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši patrí k najvýznamnejším pietnym miestam na Slovensku. Verejnosti bol sprístupnený 9. mája 1961, čo bolo výsledkom desaťročnej práce v náročných povojnových podmienkach, komplikácií pri vysporiadaní pozemkov a mestskej výstavby.
Háj Nicovô je miestom posledného odpočinku 1 369 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, vojakov povstaleckej armády a partizánov, ktorí zahynuli počas bojov o Liptovský Mikuláš v roku 1945, ako aj v regiónoch Dolný Kubín a Ružomberok.
Tento cintorín je najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov na bývalom území Československa. Exhumácie padlých vojakov z 69 obcí regiónu prebehli od 9. do 18. novembra 1950, pričom do priestoru cintorína bolo prevezených 1 361 tiel.
Cintorín pozostáva z desiatich radov hrobov po oboch stranách monumentálneho schodiska, pričom je tu umiestnených 1 415 hrobov, z ktorých niektoré zostávajú prázdne. Mená 333 padlých boli známe už pri výstavbe cintorína, pričom dodnes sa podarilo identifikovať takmer 800 ďalších.
Dominantou areálu je pamätník v tvare pylónu vyrobený zo spišského travertínu, ktorý meria 23 metrov. Architektonický návrh Aladára Búzika a Ladislava Bauera bol schválený 11. júna 1956, pričom samotnú realizáciu zabezpečil Stredoslovenský kameňopriemysel v Liptovskom Mikuláši.
Impozantné schodisko vedúce k pamätníku lemujú dve mohutné súsošia, ktoré dodávajú miestu jedinečný charakter.
Údržba areálu, ktorý je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky, je financovaná mestom Liptovský Mikuláš v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR.
Napriek tejto podpore reálne náklady na údržbu presahujú dostupné financie. Posledná rozsiahla rekonštrukcia prebehla v rokoch 2020 až 2021 a jej náklady sa vyšplhali na pol milióna eur.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies