Gruzínsky parlament schválil nového premiéra Giorgiho Kvirikašviliho

NETKY.SK • 30 December 2015, 06:54 • 2 min
Gruzínsky parlament schválil nového premiéra Giorgiho Kvirikašviliho

TBILISI - Gruzínsky parlament schválil dnes vo funkcii nového premiéra Giorgiho Kvirikašviliho, ktorého vymenovanie je všeobecne vnímané ako pokus vládnej koalície o zvýšenie popularity v čase hospodárskeho poklesu, informovala agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Kvirikašviliho navrhla vládnuca koalícia Gruzínsky sen ako nástupcu premiéra Irakliho Garibašviliho, ktorý minulý týždeň neočakávane podal demisiu bez toho, aby svoje rozhodnutie menej než rok pred parlamentnými voľbami zdôvodnil. Kvirikašvili bol dosiaľ prvým podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí.


Opoziční politici a analytici spojili výmenu na poste premiéra s poklesom popularity Gruzínskeho sna s tým, že chce zlepšiť svoj imidž pred parlamentnými voľbami v októbri budúceho roka.


Podpora koalície podľa nedávneho prieskumu výrazne klesla - tento mesiac dosahovala 18 percent v porovnaní so 42 percentami z augusta 2014. Opozícia obviňuje vládu z rastúcich ekonomických problémov v bývalej sovietskej republike, ktorá je predmetom geopolitického súperenia medzi Ruskom a Západom.


Parlament, v ktorom má Gruzínsky sen väčšinu, dnes tiež schválil nový vládny kabinet. Je v ňom len jeden nový člen - minister zahraničných vecí Michail Džanelidze, ktorý doposiaľ zastával funkciu námestníka šéfa rezortu diplomacie.
Kvirikašvili (48) uviedol, že Gruzínsko bude pokračovať v euroatlantickej integrácii a "pragmatickej" politike voči Rusku, s ktorým v auguste 2008 viedlo krátku vojnu.


"Úplná európska integrácia s konečným cieľom členstva v EÚ, ako aj členstvo v NATO, je našou hlavnou prioritou," povedal poslancom v pondelok. "Náš pragmatický prístup k Rusku má predovšetkým za cieľ znížiť riziká, aby sme zabránili ohrozeniu nášho hlavného zahraničnopolitického kurzu."


Kvirikašvili sa stal vicepremiérom a ministrom hospodárstva po voľbách z októbra 2012, v ktorých Gruzínsky sen založený miliardárom Bidzinom Ivanišvilim porazil stúpencov bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho. Šéfom diplomacie bol od septembra 2015. Väčšinu kariéry pôsobil vo finančnom a bankovom sektore a v rokoch 2006-11 bol generálnym riaditeľom Ivanišviliho banky Cartu Bank.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies