ATÉNY - Odbory sa usilujú o zvýšenie platov a úplný návrat práv na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené v rámci medzinárodnej finančnej pomoci počas finančnej krízy v Grécku.
Celoštátny generálny štrajk v Grécku narušil verejné služby v celej krajine, trajekty uviazli v prístavoch, lety sú zastavené a verejná doprava premáva len na čiastočný úväzok, pretože odbory žiadajú ukončenie pretrvávajúcich úsporných opatrení, ktoré Grécku pred desiatimi rokmi uložili medzinárodní veritelia.
Tisíce demonštrantov pochodovali centrom hlavného mesta Atény v rámci dvoch samostatných demonštrácií, ktoré sa skončili pokojne.
Dvadsaťštyrihodinový štrajk zvolali dva hlavné odborové zväzy zastrešujúce verejný a súkromný sektor.
Žiadajú zvýšenie platov a úplný návrat práv na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené ako súčasť medzinárodnej finančnej pomoci počas finančnej krízy v Grécku.
„Požadujeme zvýšenie všetkých platov, ktoré nestačia ani do 20. dňa v mesiaci,“ povedal odborár Alekos Perrakis.
„Žiadame okamžité opatrenia pre zdravotníctvo, školstvo, pre všetky otázky, v ktorých sa život zamestnancov zhoršuje, pretože zisky veľkých monopolov stále rastú.“
Komerčné lety do Grécka, z Grécka a medzi domácimi destináciami boli zrušené od polnoci zo stredy na štvrtok do polnoci zo štvrtka na piatok, zatiaľ čo v gréckom hlavnom meste autobusy, trolejbusy, vlaky, električky a metro premávali len časť dňa.
Krajina v súčasnosti bojuje s nárastom životných nákladov v obavách, že globálne finančné otrasy vyvolané americkými clami by mohli viesť k ďalším ťažkostiam.
„Vysoké životné náklady zožierajú príjmy zamestnancov bez akejkoľvek starostlivosti zo strany vlády,“ uvádza sa vo vyhlásení Všeobecnej konfederácie pracovníkov Grécka, ktorá zastrešuje odborovú organizáciu súkromného sektora, a dodáva, že veľká časť obyvateľov krajiny vynakladá viac ako 40 % svojich príjmov na bývanie a vykurovanie.
„Bojujeme za zvýšenie miezd, pretože žiadne zo zvýšení, ktoré boli v súčasnosti oznámené, nezodpovedá našim potrebám. Vymazávajú ich vysoké životné náklady, čo nás núti šetriť všade inde, aby sme prežili,“ vysvetlil šéfkuchár hotela Georgios Skoufos.
Zastrešujúci odborový zväz pre verejný sektor (ADEDY) vyzval na zvýšenie miezd a návrat príplatkov za dovolenku pre štátnych zamestnancov, ktoré sa rovnali dvojmesačnému platu pred ich zrušením v rámci úsporných opatrení záchranného programu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies