Grécko neplánuje kontroly kapitálu

NETKY.SK • 19 Február 2015, 12:29 • 2 min
Grécko neplánuje kontroly kapitálu

ATÉNY - Grécka vláda neplánuje zaviesť kontrolu kapitálu, aby tým zastavila odlev vkladov z domácich bánk.

slovakia

left justify in out

Uviedol to vo štvrtok hovorca vlády v Aténach. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) predtým informoval, že v rámci Európskej centrálnej banky (ECB) sa diskutuje o možnosti kapitálových kontrol s cieľom zabrániť nekontrolovanému výberu vkladov z gréckych bánk.


Hovorca gréckej vlády pripomenul, že ECB v stredu súhlasila s rozšírením núdzových úverových liniek (ELA) pre grécke banky. Scenár, že Atény by mali zaviesť kapitálové kontroly, nezodpovedá realite aj vzhľadom na to, že Grécko sa v rokovaniach s partnermi v eurozóne priblížilo k vzájomne prijateľnému riešeniu, dodal hovorca. Hovorkyňa ECB pre agentúru Reuters uviedla, že problematikou kontroly kapitálu gréckych bánk sa Rada guvernérov ECB na stredajšom zasadnutí nezaoberala.


ECB odsúhlasila v stredu mierne zvýšenie ELA pre grécke banky v snahe zvýšiť tlak na Atény, aby dosiahli dohodu s veriteľmi. Rada guvernérov ECB zvýšila rezervy ELA na 68,3 mld. eur. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dobre informovaný zdroj. ECB už minulý štvrtok zvýšila objem ELA pre Grécko o 5 mld. eur na približne 65 mld. eur. Cez obmedzený stredajší nárast ECB drží grécke banky, a tým aj vládu, na uzde. Zdroj agentúry Reuters uviedol, že grécka centrálna banka žiadala nárast o zhruba 10 mld. eur, iné zdroje počítali s nárastom o 5 mld. eur.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies