Glváč: Zmeny v sociálnom systéme vojakov už cítia v pokladnici

NETKY.SK • 3 Január 2014, 16:29 • 2 min
Glváč: Zmeny v sociálnom systéme vojakov už cítia v pokladnici

BRATISLAVA - Minister obrany zvažuje zmeny aj v systéme príplatkov pre vojakov.

slovakia

left justify in out

Radikálnymi zmenami v sociálnom zabezpečení vojakov, ktoré platia od mája, sa výrazne znížil deficit na osobitnom účte, do ktorého sa odvádzajú príspevky od aktívnych vojakov a vyplácajú sa z neho výsluhové dôchodky. Schodok z pôvodných asi 120 miliónov klesol na 98 miliónov eur. „A pôjde to takto ďalej dole,“ uviedol minister obrany Martin Glváč.

Vojaci, ale aj policajti a príslušníci ďalších silových zložiek, už na výsluhové dôchodky pracujú dlhšie - nárok na ne teraz už majú až po 25 rokoch služby, pred novelou to bolo 15 rokov. Právna norma sa dotkla nováčikov a všetkých, ktorí nemali do jej platnosti odrobených 15 rokov v službe, za každý chýbajúci rok sa im jeden rok k 15-tim dovtedy potrebným pridal. Zároveň odvádzajú viac na svoje sociálne zabezpečenie – už je to sedem percent namiesto piatich. Na výsluhový dôchodok teraz odvádza viac aj služobný úrad ministerstva, a to 20 percent namiesto 17. Zvýšila sa aj lehota nároku na odchodné z piatich na 13 rokov. 

Ministerstvo už pripravilo aj novelu zákona o štátnej službe vojakov a teraz o nej diskutujú. „Podmienky v tejto novele chceme nastaviť tak, aby príslušníci ozbrojených síl boli motivovaní zostať v služobnom pomere čo najdlhšie a aby nám neodchádzal skúsený a vysokopostavený personál,“ argumentuje Glváč. Návrh zákona nadväzuje na novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorá vstúpila do platnosti vlani v máji a jej cieľom bola práve stabilizácia sociálneho systému. 

Glváč tiež tvrdí, že musia nastať niektoré zmeny v systéme odmeňovania profesionálnych vojakov. „V niektorých prípadoch pôjde o stabilizáciu reálne potrebných príplatkov a naopak o redukciu tých zložiek služobného príjmu, ktoré sa za posledných 20 rokov rozvíjali nekoncepčne.“ Predmetom diskusie sú najmä príspevok na bývanie či príspevky za bojovú pohotovosť, pravidlá pre nadčasy alebo za vojenské cvičenia. 

V pripravenom návrhu zákona odstraňujú aj pravidlá, ktoré napríklad vodičovi nákladného autá po istom čase ukladajú, že sa buď bude uchádzať o post, na ktorý potrebuje vyššiu hodnosť a musí ju dosiahnuť, alebo v armáde skončí. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies