Globálne klimatické opatrenia nedokázali zastaviť odlesňovanie, varuje Program OSN pre životné prostredie

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 19:08 • 2 min
Globálne klimatické opatrenia nedokázali zastaviť odlesňovanie, varuje Program OSN pre životné prostredie

NAIROBI - Neschopnosť postaviť úsilie na zastavenie odlesňovania do centra globálnej klimatickej reakcie by mohlo spomaliť prechod k zelenej, odolnej a prosperujúcej budúcnosti ľudskej rasy, uviedol Program OSN pre životné prostredie (UNEP) v novej správe zverejnenej v pondelok.

slovakia

left justify in out

V správe s názvom „Zvyšovanie ambícií, zrýchľovanie opatrení: k rozšíreným národne stanoveným príspevkom pre lesy“ sa uvádza, že mnohé krajiny zaostávajú pri plnení cieľa do roku 2030 zastaviť odlesňovanie, čo je scenár, ktorý by mohol zhoršiť klimatickú krízu, chudobu, hlad, a stratou biodiverzity.

Správa, ktorá bola spustená v predvečer globálneho stretnutia o zmene klímy v nemeckom Bonne, uvádza, že ciele znižovania emisií skleníkových plynov, ktoré krajiny predložili v rokoch 2017 až 2021, nedokázali splniť ambiciózny cieľ zastaviť a zvrátiť stratu lesov do roku 2030.

Správa zdôraznila, že lesy sú kľúčové pri regulácii klímy, ovzdušia a kvality vody, ukladajú plyny otepľujúce planétu a poskytujú domov opeľovačom, zatiaľ čo ich ničenie ohrozuje globálnu agendu udržateľnosti.

„Po tom, čo sa nepodarilo splniť cieľ svetových lídrov na rok 2020 znížiť stratu lesov na polovicu, musíme zabezpečiť, aby cieľ do roku 2030 nepostihol rovnaký osud,“ uviedol Dechen Tsering, úradujúci riaditeľ klimatickej divízie UNEP, v tlačovej správe vydanej UNEP v r. Nairobi, hlavné mesto Kene. „Klimatické akčné plány, ktoré sa majú uskutočniť v roku 2025, musia mať ambiciózne, konzistentné, podrobné, cielené a realizovateľné ciele na ochranu, obnovu a trvalo udržateľné využívanie lesov.“

Zatiaľ len osem z 20 krajín, ktoré sú najviac zodpovedné za ničenie tropických pralesov, ich plne integrovalo do svojich národných klimatických opatrení, známych aj ako Národne stanovené príspevky, uvádza správa UNEP.

V správe sa tiež uvádza, že lesy majú potenciál prispieť k jednej tretine celosvetového úsilia o zníženie emisií skleníkových plynov, ako sa uvádza v parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

Podľa správy by udržateľné financovanie na ochranu lesov malo byť sprevádzané harmonizáciou národných politík a legislatívy v oblasti klímy, aby sa urýchlil zelený prechod.

„Implementácia politík, ktoré podporujú širšie udržateľné ekonomické postupy, napríklad bioekonomické prístupy, môže pomôcť podnietiť dlhodobé ekonomické zmeny, poskytnúť zamestnanosť a zachovať nedotknuté lesy,“ uvádza sa v správe.

Správa dodáva, že poskytovanie alternatívnych živobytí domorodým a miestnym komunitám bude kľúčom k zachovaniu tropických pralesov a zvýšeniu ich príspevku ku klimatickej odolnosti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Xinhua, Foto: Xinhua / Ding Haitao
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies