Mesto Frankfort v štáte Kentucky čelí jednej z najničivejších povodní za posledné desaťročia. Rozvodnené rieky a vytrvalý dážď zasiahli americký juh a stredozápad, pričom si katastrofa doteraz vyžiadala najmenej 18 obetí. Záplavy a silný vietor spôsobili rozsiahle škody v štátoch Arkansas, Tennessee a Kentucky, a hoci dážď ustupuje, voda naďalej stúpa.
V hlavnom meste Kentucky, Frankforte, sa záchranári presúvajú zaplavenými ulicami v nafukovacích člnkoch a obyvatelia evakuujú svoje domovy. Rieka Kentucky vystúpila nad 14 metrov a očakáva sa, že v pondelok dosiahne rekordných 15 metrov. Obyvatelia a pracovníci stavali hrádze z vriec s pieskom a vypínali elektrinu, aby minimalizovali škody.
„Za celý môj život – a mám 52 rokov – som nič takéto nezažila,“ hovorí Wendy Quire, manažérka reštaurácie Brown Barrel v centre mesta.
Dráma aj hrdinstvo v zatopených mestách
Mnohí obyvatelia utekali z domov s tým najnutnejším. Niekto zachraňoval dokumenty, iní... zbierku bourbonu. Bill Jones z Frankfortu unikol člnom, naloženým krabicami s fľašami drahého alkoholu, keď mu voda dosiahla až po okná.
V hoteli Ashbrook v centre Frankfortu poskytovali zľavy pre postihnutých, no zamestnanci sa obávajú, že ho čoskoro zatvoria. „Toto je Boží zásah,“ povedal recepčný Kevin Gordon.
Tragédie a chaos
Medzi 18 potvrdenými obeťami je aj 9-ročný chlapec z Kentucky. V Arkansase prišiel o život 5-ročný chlapec, ktorého zavalil strom počas búrky. V Missouri zomrel 16-ročný dobrovoľný hasič pri záchrane ľudí.
Núdzový stav a evakuácie
V severnom Kentucky nariadili evakuáciu miest Falmouth a Butler, kde sa opakuje scenár spred 30 rokov, keď povodeň zničila 1000 domov a zabila 5 ľudí. V Tennessee je mesto Rives takmer celé pod vodou – miestni nemajú nárok na poistenie proti povodniam, takže škody budú likvidačné.
Počasie sa nemení k lepšiemu
Národná meteorologická služba varuje, že mnoho oblastí dosiahne „kritickú povodňovú úroveň“. V niektorých štátoch platili v nedeľu výstrahy pred tornádami, hlavne v Alabame, Georgii a na Floride. Kombinácia teplého vzduchu, vlhkosti z Mexického zálivu a nestabilnej atmosféry vytvára ideálne podmienky pre extrémne počasie.
A čo na to úrady?
Situáciu komplikuje aj nedostatok pracovníkov v meteorologických staniciach, keďže vláda prezidenta Trumpa znížila počet zamestnancov. Viaceré úrady fungujú s 20 % podstavom, čo sťažuje včasné varovania a reakcie na katastrofy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies