Francúzsko: Zatvorených je 90 percent lekární. A dôvod?

NETKY.SK • 30 Máj 2024, 14:43 • 2 min
Francúzsko: Zatvorených je 90 percent lekární. A dôvod?

PARÍŽ - Francúzski farmaceuti vo štvrtok vstúpili do štrajku. Vyjadrujú nespokojnosť s platmi, zatváraním lekární i nedostatkom niektorých liekov. Informáciu priniesli agentúry AFP a EFE.

slovakia

left justify in out

Protestné akcie sa konajú vo viacerých mestách vrátane Paríža, kde sa uskutoční pochod. Odbory žiadajú od budúceho roka z dôvodu inflácie vyššie platy.
 
Štrajk zvolali dve najväčšie odborové organizácie farmaceutov. Zatvorených by malo zostať približne 90 percent lekární na celom území krajiny.
 
"Najväčšie obavy sú miznúce lekárne, ktoré vo vidieckych oblastiach - a niekedy aj v obciach a mestách - sužujú hospodárske ťažkosti," uviedol Philipe Besset zo zväzu farmaceutov FSPF. Za posledných 10 rokov bolo vo Francúzsku zatvorených približne 2 000 lekární, v súčasnosti ich funguje približne 20 000.
 
Farmaceutov znepokojujú aj plány vlády, ktoré majú zjednodušiť na internete predaj liekov na lekársky predpis. Poslanec francúzskeho parlamentu Marc Feracci povedal, že zjednodušenie on-line predaja je pod kontrolou a vláda neohrozí monopol farmaceutov na lieky.
 
Feracci je členom strany Obroda (Renaissance), ktorú založil úradujúci prezident Francúzska Emmanuel Macron.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP/EFE, Foto: doctolib.fr
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies