Francúzsko: Len zahryznúť. Pošta vydala známku s vôňou čerstvej bagety

NETKY.SK • 21 Máj 2024, 16:15 • 2 min
Francúzsko: Len zahryznúť. Pošta vydala známku s vôňou čerstvej bagety

PARÍŽ - Francúzska pošta (La Poste) vydala zaujímavú poštovú známku na oslavu svetoznámej bagety, ktorú kedysi prezident Emmanuel Macron opísal ako "250 gramov mágie a dokonalosti". Bageta, jeden zo symbolov Francúzska, bola v roku 2022 zapísaná do zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO. Správu priniesla France 24.

slovakia

left justify in out

Podľa parížskeho obchodu Le Carré d'encre, ktorý ju predáva, má známka dokonca aj pekárenskú vôňu. Špeciálny atrament použitý na pečiatkach totiž obsahuje mikrokapsuly, ktoré dodávajú typickú vôňu chleba po vytiahnutí z pece. Vôňa sa uvoľňuje trením lícovej strany známky.
 
Známku, ktorú vydala francúzska La Poste, predstavili verejnosti na sviatok sv. Honoráta - patróna pekárov a cukrárov.
 
"Bageta, chlieb nášho každodenného života, symbol našej gastronómie, klenot našej kultúry," napísala La Poste, „sa stala medzinárodnou ikonou a je prísľubom delikátneho zmyslového zážitku".
 
Na známke v hodnote 1,96 eura je zobrazená bageta ozdobená modro-bielo-červenou stuhou. Známka vyšla v náklade 594 000 výtlačkov.
 
Známka s bagetou nie je prvou tohto typu vydanou francúzskym poštovým úradom: vydané boli známky s vôňou čokolády, kávy či levandule.
 
Aj napriek faktu, že sa vo Francúzsku vyrobí približne 16 miliónov bagiet za deň, tradičné pekárenské remeslo postupne mizne. Tradičné pekárne bojujú so stále silnejšou predajnou silou veľkých reťazcov a supermarketov.
 
Vo Francúzsku sa však naďalej uskutočňujú súťaže v pečení bagiet. Správna bageta by mala mať dĺžku 80 centimetrov a vážiť 250 gramov. Mala by mať jemnú textúru a na priereze by mala byť dostatočne nadýchaná. Samotné cesto preto musí odpočívať a zrieť aspoň 15 až 20 hodín pri teplote 4-6 stupňov Celzia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: France 24, Foto: stephanehumbertbasset/Instagram
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies