BEJRÚT - Libanonský premiér Saad Harírí v utorok neskoro večer pricestoval naspäť do Bejrútu, po vyše dvoch týždňoch od jeho šokujúceho oznámenia v Saudskej Arábii, že odstupuje z funkcie, čím spôsobil politickú krízu.
Krátko po príchode do vlasti išiel Harírí k hrobu svojho otca, niekdajšieho premiéra Rafíka Harírího, ktorého zavraždili pri bombovom útoku v roku 2005.
Na otázku novinárov, čo by chcel odkázať Libanončanom, pri odchode od otcovho hrobu Saad Harírí odpovedal: "Ďakujem vám." Na mysli mal podporu a solidaritu, ktorú mu prejavili obyvatelia Libanonu po demisii, ktorú však prezident Michel Aún ešte neprijal.
Harírí (47) pricestoval domov do Libanonu bez manželky. Tá sa vrátila späť do Saudskej Arábie k svojim dvom deťom, ktoré tam chodia do školy.
Harírího v stredu očakávajú v libanonskej metropole Bejrút, kde sa spolu s prezidentom Aúnom a ďalšími predstaviteľmi zúčastní na oslavách Dňa nezávislosti, ktoré sa budú konať pri príležitosti 74. výročia nezávislosti. Harírí by v tento deň chcel "zverejniť svoj politický postoj".
Keď v Bejrúte oznámili Harírího príchod, jeho podporovatelia vyšli v autách do ulíc a mávali jeho fotografiami.
Sunnitský moslim Harírí je v centre pozornosti odvtedy, ako 4. novembra v televíznom prejave zo Saudskej Arábie prekvapujúco oznámil svoju demisiu, čo v Libanone vyvolalo obavy z vypuknutia krízy. Okrem toho sa objavili špekulácie, že v Saudskej Arábii ho zadržiavajú tamojší vládcovia, ktorí ho tiež donútili podať demisiu. Samotný Harírí aj Rijád to popreli. Harírí je dlhodobým spojencom Saudskej Arábie a má aj saudskoarabské občianstvo.
V oznámení o rezignácii Harírí obvinil Irán a libanonské radikálne hnutie Hizballáh z destabilizovania Libanonu i ďalších arabských krajín. Povedal takisto, že má strach o život. Medzinárodný tribunál obžaloval z vraždy jeho otca Rafíka Harírího päť členov Hizballáhu.
Harírí minulú sobotu aj s rodinou pricestoval do Francúzska, kam ho pozval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten sa snažil upokojiť napätú situáciu a zabrániť možnému vnútornému konfliktu v Libanone, a to medzi táborom podporovaným Saudskou Arábiou a ich proiránskymi rivalmi.
Harírí viedol v utorok už skôr v Káhire rozhovory s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím a potom v Nikózii s cyperským prezidentom Nikosom Anastasiadisom - témou bola stabilita Libanonu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies