Firmy hrozia odchodom z Česka, nechcú platiť solárnu daň

NETKY.SK • 21 September 2010, 13:17 • 2 min
Firmy hrozia odchodom z Česka, nechcú platiť solárnu daň

Firmy hrozia odchodom z Česka, nechcú platiť solárnu daň

slovakia

left justify in out

img

Približne o 15 % zdražie v budúcom roku elektrina pre priemyselné podniky v Česku. A ak sa naplnia katastrofické scenáre o rozsahu výstavby solárnych elektrární, môže medziročný nárast ceny elektriny prekročiť aj 20 %, konštatujú v dnešnom vydaní Lidové noviny.
      "Zdraženie sa najviac dotkne energeticky náročných odvetví, teda chemického priemyslu, papierenského priemyslu, ale aj strojárskych podnikov, ktoré sú na hranici rentability," upozornila výkonná riaditeľka Asociácie energetických manažérov Zuzana Šolcová.
      Hrozba obmedzovania priemyselnej výroby v Česku a úteku firiem do zahraničia za lacnejšou elektrinou zrejme prinúti vládu hradiť časť nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov iným spôsobom. Priemysel lobuje za to, aby štát využil budúce príjmy z predaja emisií. V hre je aj návrh použiť na dotovanie tzv. zeleného biznisu príjmy z daní zo spotreby elektriny, uhlia a zemného plynu.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona