Finančný sektor na Slovensku sa v 1. polroku stabilizoval

NETKY.SK • 28 September 2010, 06:58 • 2 min
Finančný sektor na Slovensku sa v 1. polroku stabilizoval

Finančný sektor na Slovensku sa v 1. polroku stabilizoval

slovakia

left justify in out

img

Stabilizácia na finančných trhoch v Európe, ale aj v USA, sa pozitívne odzrkadlila aj na slovenskom finančnom trhu. Povedal to dnes v Bratislave výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Dvořáček v súvislosti s prezentáciu Analýzy slovenského finančného sektora za prvý polrok 2010.
Rozhodujúci vplyv na celkovú stabilizáciu mal vývoj v hlavných európskych ekonomikách najmä nemeckej, ktorá je rozhodujúca pre exportnú orientáciu Slovenska. V rámci obchodnej politiky bánk v SR sa ich aktivity sústredili na štátne dlhopisy, predovšetkým domáce. Banky však v prvom polroku pokračovali v konzervatívnej politike, čo sa prejavilo najmä pri poskytovaní úverov pre podnikateľskú sféru. V porovnaní s vlaňajškom vzrástlo úverovanie len o 1 %.
Na strane druhej k podstatnému oživeniu došlo v oblasti poskytovania úverov pre domácnosť. Bankári však poukazujú na skutočnosť, že v značnej miere išlo o refinančné úvery, ktorými domácnosti splácali predchádzajúce úvery, keďže banky znížili úroky. Zvýšil sa aj záujem o úvery na bývanie.
Podľa Dvořáčka stresové testy slovenských bánk ukázali, že sú dostatočne odolné voči otrasom. NBS predpokladá, že aj v druhom polroku sa finančný sektor bude vyvíjať obdobne ako v prvom polroku. Počíta sa s miernym ďalším oživovaním európskej ekonomiky, čo by sa malo odzrkadliť aj na Slovensku.
Nepriaznivejšia situácia bola v prvom polroku v oblasti poisťovníctva. Dôvodom je častejšie rušenie poistných zmlúv, ale v neposlednom rade aj zvýšená škodovosť spôsobená živelnými udalosťami.
Stabilizovaný vývoj bol aj v druhom a treťom dôchodkovom pilieri.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies