Fico: Spolupráca s odbormi priniesla pre zamestnancov množstvo výsledkov

NETKY.SK • 23 Február 2016, 18:13 • 2 min
Fico: Spolupráca s odbormi priniesla pre zamestnancov množstvo výsledkov

ŽILINA – Predseda vlády SR Robert Fico považuje odbory za strategického partnera, pričom spolupráca s nimi priniesla pre zamestnancov obrovské množstvo výsledkov. Povedal to dnes po stretnutí z predstaviteľmi Odborového zväzu (OZ) KOVO v Žiline.

slovakia

left justify in out

"Predovšetkým si vážim, že sme spoločne dosiahli kvalitný Zákonník práce, ktorý má sociálny rozmer a je európsky. Veľmi si vážim, že spoločne tlačíme na rast minimálnej mzdy. Je tu jasný záväzok, po tom, čo sme boli skokanmi v Európskej únii pri zvyšovaní minimálnej mzdy, že chceme dosiahnuť minimálnu mzdu na úrovni okolo 500 eur. Ďalej chcem, aby platili veľmi kvalitné pravidlá kolektívneho vyjednávania, čo môže vytvárať tlak na rast miezd," uviedol premiér.

 

Podľa predsedu OZ KOVO Emila Machynu je základom stability spoločnosti stabilita sociálna. "Musíme mať silných partnerov, s ktorými dokážeme presadiť to, čo chceme. Bez toho to nejde. Inak musíme byť stále v uliciach a presadzovať to tlakom. Myslíme si, že oveľa efektívnejšie to je v normálnom sociálnom dialógu. A ak má druhá strana rovnaké hodnoty, alebo vyšla z rovnakých hodnôt ako sociálna demokracia, tak je prirodzene naším partnerom. Verím, že ak do budúcna pôjdeme ďalej, budeme diskutovať o požiadavkách, ktoré sme nastolili. Možno niektoré budú v programovom vyhlásení a postupne ich naplníme. A to je cieľ. Zlepšiť kvalitu života čo najväčšieho počtu ľudí na Slovensku," zdôraznil Machyna.

 

Predseda vlády podotkol, že predstavitelia odborov nevidia svet čierno-bielo. "Predstavitelia odborov a zamestnancov si na rokovaniach, či je to Rada solidarity alebo tripartita, vždy uvedomujú, že aj hospodársky rast a dobré podmienky na podnikanie sú dôležité. Ale musí tu byť rovnováha. Musíme predovšetkým myslieť na to, že sú tu často ľudia, ktorí jediné práva, ktoré majú, sú tie v Zákonníku práce. A jediné, čo majú, je mzda, ktorú dostanú na konci mesiaca. Preto chceme v mimoriadne dobrej spolupráci s odbormi ďalej pokračovať. Ja som povedal, že sme postavili dobré auto a teraz je šanca ho ešte vylepšovať," dodal Fico.

 

Predseda vlády a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter diskutovali s kovákmi okrem iného o minimálnej mzde, problémoch s agentúrnym zamestnávaním či predčasnom dôchodku. "To sú veci zosumarizované v odborných podkladoch, ktoré sme dostali od predstaviteľov KOVO. A znovu, tak, ako sme to robili celých osem rokov, v normálnom dialógu si sadneme a všade tam, kde to bude možné urobíme posun dopredu," uzatvoril Fico.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies