FBI pátra po ukradnutých starovekých pokladoch z Britského múzea

NETKY.SK • 27 Máj 2024, 16:49 • 2 min
FBI pátra po ukradnutých starovekých pokladoch z Britského múzea

FBI vyšetruje predaj stoviek ukradnutých pokladov z Britského múzea americkým kupcom.

slovakia

left justify in out

Britské múzeum vlani oznámilo, že staroveké drahokamy, šperky a ďalšie predmety z jeho zbierky chýbajú, sú ukradnuté alebo poškodené.
 
Jeden kupujúci so sídlom v New Orleans povedal BBC, že agent FBI mu poslal e-mail so žiadosťou o informácie o dvoch kusoch, ktoré si kúpil na eBay.
 
Agent FBI uviedol, že pomáha metropolitnej polícii pri vyšetrovaní chýbajúcich alebo ukradnutých predmetov z múzea. Kupujúci uviedol, že už nevlastní ani jeden drahokam a neverí, že ich úrady nájdu. FBI od neho nepožadovala ďalšie informácie.

Britské múzeum uviedlo, že z 1 500 predmetov, ktoré sú podľa jeho odhadov ukradnuté alebo nezvestné, bolo doteraz nájdených 626 a ďalších 100 sa našlo, ale ešte sa nevrátilo.
 
Drvivá väčšina predmetov, o ktorých sa múzeum domnieva, že boli ukradnuté, nebola katalogizovaná a stále hľadá spôsoby, ako dokázať, že pochádzajú z jeho zbierky. V niektorých prípadoch to znamená, že zberatelia súhlasia s darovaním predmetov múzeu, aby ich zamestnanci mohli posúdiť.
 
Britské múzeum obviňuje vedúceho kurátora Petra Higgsa z krádeže, poškodzovania, roztavenia a predaja starovekých artefaktov. Ten obvinenia odmieta.
 
Múzeum je presvedčené, že Higgs si privlastnil celkovo približne 100 000 libier. Domnieva sa, že kradol najmenej 10 rokov a predával väčšinou neregistrované predmety zo skladov múzea. Higgs mal predmety údajne predať najmenej 45 kupujúcim na eBay.
 
 USA nie sú jediným miestom, kde predávané položky mohli skončiť. Dánsky obchodník so starožitnosťami Ittai Gradel, ktorý ako prvý upozornil múzeum na krádeže, vystopoval artefakty, ktoré boli predané kupujúcim v niekoľkých mestách - vrátane Hamburgu, Kolína nad Rýnom, Paríža a Hongkongu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: BBC, Foto: BBC
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies