Na šírenie tohto obvinenia na internete bolo použité video, ktoré podvodne používa logo BBC.
Známa ruská dezinformačná operácia sa opäť zamerala na prvú dámu Ukrajiny Olenu Zelenskú a šíri nepravdivé tvrdenia, že sa pokúsila utiecť do Európy v dôsledku „napätých vzťahov“ s manželom Volodymyrom Zelenským.
Za týmito tvrdeniami nie je žiadna pravda a existujú náznaky, že sú súčasťou koordinovanej dezinformačnej operácie.
Falošná videozáznamová správa s logom BBC, ktorá podrobne opisuje údajný neúspešný útek Zelenskej, sa začiatkom tohto týždňa objavila na X a Telegrame a odvtedy sa rozšírila na TikToku a Facebooku.
Hlas v klipe nepravdivo tvrdí, že Zelenská plánovala útek do nemenovanej európskej krajiny „šesť mesiacov“ a po zmarení jej plánov ju zadržiavajú ukrajinské bezpečnostné služby.
Klip bol upravený tak, aby napodobňoval vzhľad a atmosféru BBC.
Shayan Sardarizadeh, vedúci novinár služby BBC na kontrolu faktov, vo vyhlásení na X uviedol, že „BBC tento videoklip nikdy nezverejnila“.
Dodal, že zmanipulované video je dielom „dobre známej ruskej dezinformačnej operácie“, ktorá využíva „logo a značku hlavných spravodajských médií na zverejňovanie falošných videí, ktoré znevažujú Ukrajinu“.
Ukrajinské Centrum pre boj proti dezinformáciám, vládna agentúra, tiež zistilo falošné titulné strany britských novín s titulkami ako „Kde je Olena Zelenská?“, ktoré kolovali na Telegrame.
Snímky boli opäť zmanipulované a takýto obsah príslušné spravodajské služby nikdy nezverejnili.
Tvrdenia spojené so známou dezinformačnou operáciou
Falošné video BBC bolo prvýkrát zdieľané účtom X s názvom „Peacemaker“ a v čase uverejnenia bolo zobrazené 500 000-krát.
Účet, ktorý má približne 40 000 sledovateľov, je známy subjektom zaoberajúcim sa kontrolou faktov.
Euroverify v minulosti vyvrátilo podobné dezinformácie, ktoré zdieľal ten istý účet, napríklad nepodložené tvrdenia, že Zelenská počas návštevy Paríža minula 4,5 milióna eur na Bugatti.
Napriek zdokumentovaným dôkazom, že účet je súčasťou ruskej dezinformačnej kampane, vrátane vyšetrovania BBC v júli minulého roka, účet zostáva na X aktívny.
Má tiež modré kontrolné značky overenia, čo znamená, že je súčasťou predplatného platformy Premium.
Modré zaškrtnutie bolo v minulosti znakom, že účet je pozoruhodný alebo autentický.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies