Michaela Ray svoju lásku k deťom, rovnako ako aj k neurolingvistickej psychológie (NLP) prepája a využíva, ako ona hovorí “pre tvorbu lepšieho sveta”. A tak vo svojich knižných dielach určených pre deti, spája psychologické prvky, aby pomohla deťom zbaviť sa strachu, či zvládať ich emócie.
Zo Slovenska ju život zavial do zahraničia, no srdcom zostáva stále doma. Svoje knihy píše najmä pre slovenských čitateľov, a aj keď je ďaleko, stále cíti, že to, čo tvorí, má byť odkazom najmä pre nich. Michaela nie je len autorka. Je terapeutka a koučka, ktorá cez slová pomáha deťom, dospelým aj tým, ktorí hľadajú odvahu žiť svoj život naplno. A či už píše o adopcii, sebavedomí alebo vnútornom pokoji, vždy za tým cítiť úprimné želanie, aby každý z nás vedel, že je dosť. Že je dôležitý. Že môže rásť.
Pretože možno práve to je ten najväčší odkaz, ktorý tu po sebe chceme zanechať – že sme verili v ľudí. A aj to bol dôvod, prečo sme sa ju rozhodli vyhľadať a spraviť s ňou exkluzívny rozhovor.
Michaela, žijete v zahraničí. Prečo ste sa rozhodli odísť zo Slovenska a čo tam teraz robíte?
Presťahovala som sa do USA, keď som mala 27 rokov, s mojím vtedajším manželom Američanom, pretože jeho otcovi diagnostikovali rakovinu a syn mu chcel byť nablízku. Neskôr som sa v rámci práce presťahovala do Belgicka, kde žijem už 11 rokov. Pracujem ako terapeutka, koučka a autorka popri starostlivosti o štyri deti.
Aj keď žijete mimo Slovenska, knihy vydávate vo svojej rodnej zemi. Prečo?
Chcela som priniesť niečo zo svojho zahraničného štúdia NLP (neurolingvistické programovanie) späť do mojej vlasti. Nevedela som, či bude vôbec o moju prvú knihu záujem, o to viac ma potešilo, s akým nadšením ju prijali rodičia, deti aj psychológovia.
NLP je na Slovensku ešte málo známe. Viete nám jednoducho vysvetliť, čo to vlastne je?
NLP vzniklo v 70. rokoch, keď matematik a lingvista modelovali postupy a jazykové vzorce troch najznámejších psychoterapeutov danej doby a vytvorili systém, ako môžu podobné výsledky dosiahnuť aj iní terapeuti. Neskôr sa využitie NLP rozšírilo aj na vzdelávanie, komunikáciu, rodičovstvo, marketing a ďalšie oblasti. NLP som študovala v USA priamo u spoluzakladateľov tejto metódy – Roberta Diltsa a Judith Delozier.
Ako vám NLP pomáha pri písaní kníh pre deti?
Knihy sú inšpirované terapeutickou prácou s dospelými, ako aj skúsenosťami s našimi deťmi. Pri analýze koreňov problémov sa často dostávame do detstva. Klienti mi sami povedali, čo im vtedy chýbalo, aké zdroje by boli potrebovali v náročných situáciách. Cez NLP nástroje si náročné zážitky spracovávajú tak, aby ich už mentálne nezaťažovali. Tieto techniky v knihách spomínam s cieľom budovania nástrojov emocionálnej inteligencie detí, podpory zdravého sebavedomia, efektívnej komunikácie a predchádzania traumám. Sú zakomponované do rozprávkových príbehov a na záver každého príbehu je vysvetlená teória pre rodičov.
Vaša druhá kniha „Dieťa z neba“ je o adopcii a sebavedomí detí. Prečo ste sa rozhodli písať práve o tejto téme?
Po tom, čo sa prvá kniha na podporu detského sebavedomia stala bestsellerom, ma oslovilo mnoho rodičov s otázkou, či je vhodná aj pre adoptované deti. Nakoniec som sa rozhodla vytvoriť prepracovanú verziu prvej knihy špeciálne pre adoptované deti. Cítila som to ako svoje poslanie, pretože mám dar aj ťažké témy opísať citlivo a jednoducho – tak, aby ich pochopilo aj dieťa, a zároveň odborne, aby boli prínosné aj pre rodičov.
Aké máte plány do budúcnosti? Na čo sa môžu čitatelia tešiť?
Tento rok pripravujeme štyri knihy – dva preklady existujúcich detských kníh do češtiny, pokračovanie detskej knihy o Olívii s nástrojmi na zvládanie detských strachov a knihu pre ženy o tom, ako sa stať sebavedomou, žiarivou „divou“ a ako si nájsť vhodného partnera.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies