Evakuácia v Papue-Novej Guinei: Pod troskami zostali rodiny, môže dôjsť k ďalšiemu zosuvu pôdy

NETKY.SK • 28 Máj 2024, 10:37 • 2 min
Evakuácia v Papue-Novej Guinei: Pod troskami zostali rodiny, môže dôjsť k ďalšiemu zosuvu pôdy

PORT MORESBY - Úrady na Papue-Novej Guinei začali evakuovať približne 7900 obyvateľov z oblasti, kde nedávno došlo k masívnemu zosuvu pôdy. Informuje o tom agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Minulý piatok sa v odľahlej provincii Enga zosunula časť miestnej hory, v dôsledku čoho zasypalo šesť dedín. K nešťastiu došlo nadránom, keď väčšina miestnych obyvateľov spala. Úrady sa obávajú, že o život mohlo prísť viac než 2000 ľudí. Spod sutín dosiaľ vytiahli päť tiel.

"Snažíme sa evakuovať. Každú hodinu počuť trieštenie skál - je to ako výbuch bomby alebo streľba a skaly stále padajú dole," povedal správca provincie Sandis Tsaka.

 

Ľudia pod troskami

Oblasť bola predtým husto obývaná domami, obchodmi, kostolmi a školami, uviedol s tým, že teraz je kompletne zdevastovaná a miestni traumatizovaní udalosťou, ktorá ich postihla. Podľa neho sú pod troskami zasypané celé rodiny.

V utorok ráno sa konalo mimoriadne online stretnutie so zahraničnými vládami, ktoré Tsaka podľa svojich slov požiadal o okamžitú pomoc pri riešení rizík zosuvu pôdy aj zabezpečení urýchleného dodania zásob.

Záchranné práce naďalej komplikuje nebezpečný a nestabilný terén i hustý dážď.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TA3 / TASR / AFP, Foto: tvnoviny.sk
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies