Europoslanci ratifikovali asociačnú dohodu medzi EÚ a Gruzínskom

NETKY.SK • 18 December 2014, 15:46 • 2 min
Europoslanci ratifikovali asociačnú dohodu medzi EÚ a Gruzínskom

BRUSEL - Európsky parlament (EP) dnes schválil asociačnú dohodu medzi Európskou úniou a Gruzínskom. Dohoda položí základ pre politické pridruženie a rozsiahlu hospodársku integráciu krajiny s EÚ, ktorej súčasťou bude postupná liberalizácia vzájomného obchodu.

slovakia

left justify in out

Dohodu poslanci schválili pomerom hlasov 490 ku 76, zatiaľ čo 57 sa zdržalo hlasovania. Europoslanci už v septembri schválili asociačnú dohodu s Ukrajinou a v novembri dohodu o pridružení s Moldavskom.

 

Lotyšský poslanec a parlamentný spravodajca v príslušnej záležitosti Andrejs Mamikins uviedol, že ratifikácia asociačnej dohody v EP otvára novú kapitolu vo vzťahoch EÚ a Gruzínska. 

 

"Gruzínsko dosiahlo významný pokrok v zavádzaní reforiem a posilňovaní vzťahov s EÚ. Vítame reformu súdnictva zameranú na posilnenie gruzínskych demokratických inštitúcií a podporu úsilia gruzínskej spoločnosti o dosiahnutie ďalšej demokratizácie. Napriek tomu, že je potrebné vykonať ešte veľa práce, skúsenosť nám ukazuje, že Gruzínci radšej riešia svoje problémy, ako by sa im mali vyhnúť. Európa by teraz mala preukázať skutočnú solidaritu s Gruzínskom a jeho obyvateľstvom," dodal Mamikins.

 

V sprievodnom uznesení, ktoré EP rovnako schválil väčšinou hlasov, poslanci zdôraznili, že asociačná dohoda zahŕňa celé medzinárodne uznané územie Gruzínska, a to napriek tomu, že Rusko pokračuje v okupácii gruzínskych regiónov Abcházska a Južného Osetska. 

 

EP zároveň odsúdil uzavretie takzvanej dohody o spojenectve a strategickom partnerstve medzi Abcházskom s Ruskom, ktorý vníma ako krok Ruska k dokončeniu úplnej anexie Abcházska. Poslanci vyzvali Moskvu, aby túto dohodu stiahla a dodržiavala svoje záväzky podľa dohody o prímerí z 12. augusta 2008.

 

Parlament vyzdvihol pokrok Tbilisi v reformnom úsilí a zdôraznil, že Gruzínsko, ako akýkoľvek iný európsky štát, má európsku perspektívu a pokiaľ splní všetky podmienky, môže sa uchádzať o členstvo v únii. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona