Orgány činné v trestnom konaní z Francúzska a Španielska s podporou Europolu zatkli 29 členov zločineckej organizácie za predaj nelegálnych prípravkov na ochranu rastlín. Vyšetrovanie odhalilo, že gang predal 25 ton týchto prípravkov, najmä vo Francúzsku. Vyšetrovatelia odhadujú, že podozriví na svojej nezákonnej činnosti zarobili viac ako 5 miliónov eur.
Environmentálna trestná činnosť, pranie špinavých peňazí a podvody
Členovia gangu sa podieľali na environmentálnej trestnej činnosti, praní špinavých peňazí a podvodoch s dokladmi. Využívali obchodné štruktúry a od roku 2020 koordinovali dodávateľský reťazec nelegálnych prípravkov na ochranu rastlín so sídlom v Taliansku, Portugalsku a Španielsku.
Vyšetrovanie viedlo Španielsko (Guardia Civil). Vzhľadom na zložitosť zločineckej siete sa policajná operácia uskutočnila v dvoch fázach: Prvá od júna 2024 do januára 2025 s podporou francúzskych orgánov a druhá od júna 2024 do januára 2025 s podporou talianskych orgánov.
Celkové výsledky vyšetrovania:
- 29 zatknutí (22 v rámci prvej operácie, 7 v rámci druhej)
- zadržaných 26 ton nezákonných pesticídov
- 14 zmrazených bankových účtov
- zmrazenie majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti v hodnote 350 000 eur
Odborníci Europolu na environmentálnu trestnú činnosť podporili vyšetrovanie poskytnutím analytickej podpory a koordináciou a uľahčením výmeny informácií medzi vnútroštátnymi orgánmi.
Vyšetrovanie odhalilo nový kriminálny trend založený na využívaní koordinovaných štruktúr a nezákonných dodávateľských reťazcov na distribúciu nepovolených výrobkov, pretože im uplynula doba použiteľnosti, nie sú registrované alebo nemajú potrebné povolenie.
Falšované dokumenty
Podozriví používali falšované dokumenty na uvedenie týchto nelegálnych výrobkov na trh, pričom ich často maskovali ako hnojivá alebo motorové oleje, aby sa vyhli odhaleniu. Taktiež maskovali kontajnery s nelegálnymi výrobkami a na transakcie využívali zahraničné banky, aby sťažili sledovanie svojich operácií.
Gang bol dobre organizovaný a každý jeho člen zohrával špecifickú úlohu, aby zabezpečil úspech ich trestnej činnosti. To spôsobilo, že prípad bol pre vyšetrovateľov mimoriadne náročný, pretože bolo ťažké riešiť takéto sofistikované zločinecké siete skryté za legálnymi podnikmi.
Trestné zneužívanie legálnych podnikov
Viac ako 85 % zločineckých organizácií využíva legálne podniky na prepravu nezákonného tovaru, rozširovanie svojho vplyvu a, ako v tomto prípade, na pranie príjmov z trestnej činnosti. Tento problém je rozšírený vo všetkých členských štátoch EÚ a v iných svetových regiónoch.
Europol rieši túto hrozbu spojením orgánov činných v trestnom konaní, regulačných orgánov, súkromného sektora a medzinárodných spojencov s cieľom zabezpečiť integrovaný prístup a reaktívne opatrenia, pričom sa prostredníctvom operačných pracovných skupín zameriava na ciele s vysokou hodnotou.
Orgány zapojené do vyšetrovania:
- Francúzsko: Francúzske žandárstvo (L'Office central de lutte contre les atteintes à l'environnement et à la santé publique, OCLAESP)
- Taliansko: Carabinieri - veliteľstvo ochrany zdravia (Comando Tutela della Salute)
- Španielsko: Španielska civilná garda (Guardia Civil)
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies