Europol uviedol, že vyšetrovanie s krycím názvom Operácia Bulut prebiehalo vo viacerých jurisdikciách a zapojili sa doň orgány v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku a Španielsku.
Orgány rozbili štyri veľké zločinecké siete zodpovedné za podporu toku drog do Európskej únie a Turecka, uviedla vo vyhlásení agentúra EÚ pre presadzovanie práva Europol.
Vyplýva to zo série „koordinovaných razií“ podporovaných agentúrou, ktoré viedli k zatknutiu 232 podozrivých osôb vrátane niekoľkých „vysoko hodnotných cieľov“.
Europol uviedol, že vyšetrovanie s krycím názvom Operácia Bulut prebiehalo vo viacerých jurisdikciách a zapojili sa doň orgány v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku a Španielsku.
Orgán činný v trestnom konaní uviedol, že skupiny boli zatknuté v súvislosti so zabavením najmenej 21 ton drog v Európe a Turecku vrátane 3,3 milióna tabliet MDMA.
Europol uviedol, že skupiny využívali tradičné pašerácke trasy aj sofistikovanú logistiku.
Vyšetrovatelia údajne odhalili aj zapojenie skupín do prania špinavých peňazí, násilnej trestnej činnosti a širšej siete organizovanej trestnej činnosti.
Europol uviedol, že kľúčovým nástrojom operácie bolo používanie „šifrovaných komunikačných platforiem“, ako sú Sky ECC a ANOM.
Počas uplynulých dvoch rokov zohrával Europol kľúčovú úlohu pri koordinácii úsilia v celej Európe na podporu vyšetrovania týchto zločineckých sietí, uviedla agentúra.
Organizovaním koordinačných stretnutí na vysokej úrovni Europol spojil všetky zúčastnené krajiny s cieľom vypracovať spoločnú stratégiu, pričom spravodajské informácie zdieľané prostredníctvom jeho kanálov pomohli zmapovať štruktúru sietí a identifikovať prepojenia s inými prípadmi, dodal.
Podľa poslanca Európskeho parlamentu Sandra Ruotola je však boj proti sieťam obchodníkov s drogami v Európe „hrou na mačku a myš“.
Bol členom parlamentnej delegácie, ktorá navštívila prístavy Antverpy v Belgicku a Rotterdam v Holandsku, aby posúdila opatrenia na potlačenie toku drog v dvoch hlavných vstupných bodoch Európskej únie.
Poslanci EP si prezreli kontajnerové terminály a stretli sa s miestnymi prístavnými orgánmi, aby sa oboznámili s tým, ako organizované zločinecké skupiny vykonávajú svoje operácie pašovania drog.
„Vieme, aké množstvo drog sa zhabalo, ale koľko sa ich v skutočnosti dostane cez hranice?“ Ruotolo sa opýtal a vysvetlil, že zatiaľ čo skenery v rotterdamskom prístave dokážu odhaliť kokaín ukrytý v ovocí, nedokážu ho odhaliť, keď je ukrytý v látkach.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies