VARŠAVA - Poslanci Európskeho parlamentu spustili konanie voči Poľsku pre obavy, že tamojšia vláda zasahuje do nezávislosti justície a porušuje tak základné európske hodnoty.
Europoslanci po emotívnej rozprave prijali v stredu rezolúciu v pomere hlasov 438 ku 152, ktorou spustili prvú fázu konania voči poľskej vláde pre ohrozovanie právneho štátu. V dôsledku neho môže krajina prísť o svoje hlasovacie práva v Európskej únii. Sedemdesiatjeden európskych zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.
Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody musí teraz vypracovať legislatívny návrh, ktorým formálne požiada o aktiváciu článku 7 Lisabonskej zmluvy z dôvodu "jasného rizika vážneho porušovania" hodnôt Európskej únie.
Poľská premiérka Beata Szydlová označila postup europoslancov za "škandalózny", pričom ministerstvo zahraničia označilo rezolúciu za "politický nástroj na vyvíjanie tlaku na Poľsko".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies