EÚ žiada odchod všetkých ruských diplomatov! Je to koniec bilaterálnych vzťahov?

NETKY.SK • 30 Apríl 2021, 08:09 • 2 min
EÚ žiada odchod všetkých ruských diplomatov! Je to koniec bilaterálnych vzťahov?

BRATISLAVA - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali členské štáty Európskej únie (EÚ), aby pristúpili ku koordinovanému vyhosteniu ruských diplomatov.

slovakia

left justify in out

V nelegislatívnom uznesení, ktoré prijali vo štvrtok, sa tak vyjadrili v súvislosti s výbuchom muničného skladu v českých Vrběticiach, za ktorým sú podľa odhalení českých tajných služieb ruskí agenti, aj následným neodôvodneným vyhostením 20 českých diplomatov z Ruska.

 

img

 

Spomenutý výbuch, ktorý si vyžiadal dvoch mŕtvych, poslanci dôrazne odsúdili, označili ho za neakceptovateľný nepriateľský akt a zdôraznili, že EÚ stojí v diplomatickom spore s Ruskou federáciou pevne za Českom. V tlačovej správe o tom informovala tlačová atašé EP na Slovensku Ivana Janíková.

Európsky parlament v spomenutom uznesení vyjadril aj hlboké znepokojenie nad nedávnym posilňovaním ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou i na anektovanom polostrove Krym. Ak by zvyšovanie vojenskej prítomnosti malo viesť k ruskej invázii na Ukrajinu, EÚ musí dať jasne najavo, že cena za takéto porušenie medzinárodného práva a noriem by bola veľmi vysoká, uviedli poslanci.

 

img

 

Návrh ako sankcia pre Rusko 

Ako sa píše v uznesení, za takýchto okolností by mal byť okamžite zastavený dovoz ropy a plynu z Ruska do EÚ, Rusko by malo byť vylúčené z platobného systému SWIFT a všetky aktíva oligarchov blízkych ruským orgánom a ich rodín v EÚ by sa mali zmraziť a ich víza zrušiť.

 

Za prepustenie Navaľného 
Parlament tiež zopakoval svoju výzvu na okamžité a bezprostredné prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Jeho odsúdenie bolo podľa poslancov politicky motivované a bolo v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ruska v oblasti ľudských práv.

 

img

 

V uznesení tiež pripomenuli ruským orgánom a prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že sú plne zodpovední za život a telesnú integritu Alexeja Navaľného a že musia prijať všetky potrebné opatrenia na ochranu jeho telesného a duševného zdravia.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies