EÚ na summite s Ukrajinou nepodpíše asociačnú dohodu

NETKY.SK • 20 December 2011, 07:15 • 2 min
EÚ na summite s Ukrajinou nepodpíše asociačnú dohodu

EÚ na summite s Ukrajinou nepodpíše asociačnú dohodu

slovakia

left justify in out

img

Európska únia (EÚ) v pondelok 19. decembra formálne neuzavrie žiadnu dohodu s Ukrajinou, tvrdia európski diplomati, ktorí nechceli byť menovaní. Prezident Viktor Janukovyč pritom verí, že v pondelok podpíše v Bruseli asociačnú dohodu.
Kyjev sa snaží uzavrieť rokovania o asociačnej dohode, ktorá prehĺbi politickú spoluprácu a hospodársku integráciu Ukrajiny s EÚ a zahŕňa napríklad aj dohodu o voľnom obchode. Prezident Janukovyč by chce zavŕšiť štyri roky vyjednávaní podpisom. Ale Bruselu sa nepáči prístup ukrajinských vládnych štruktúr k opozícii a najmä uväznenie bývalej premiérky Júlie Tymošenkovej.
Európski diplomati tvrdia, že stále nie je isté, či k podpisu dohody dôjde. Obe strany sa síce v princípe zhodli na základnom texte zmluvy až na jednu klauzulu, pre ktorú podpis viazne. Ukrajina chce, aby dohoda potvrdila jej postavenie ako európskej krajiny a tým aj oprávnenie na prípadný vstup do EÚ. Brusel zase chce dôkazy, že Ukrajina zlepšila svoj prístup k politickým oponentom. Podľa diplomatov v justičnom systéme krajiny sú určité nedostatky a Tymošenková je ich symbolom.
Asociačnú dohodu musia pritom schváliť národné parlamenty všetkých 27 štátov únie a tiež Európsky parlament. A na to, aby ju všetky krajiny podpísali, musí Ukrajina najskôr ukázať, že dosiahla pokrok v politických reformách a v prístupe k opozícii, dodávajú diplomati.

Zdroj: TASR/Reuterstwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies