EÚ Global Gateway: Slovenskí podnikatelia majú príležitosť zapojiť sa do projektov v rozvojových krajinách

NETKY.SK • 6 Jún 2024, 15:45 • 2 min
EÚ Global Gateway: Slovenskí podnikatelia majú príležitosť zapojiť sa do projektov v rozvojových krajinách

BRATISLAVA - Možnosti zapojenia slovenských podnikateľov do zahraničných rozvojových projektov boli hlavnou témou medzinárodného podujatia EÚ Global Gateway v Bratislave. Účastníci vrátane podpredsedníčky vlády Denisy Sakovej a eurokomisára Maroša Šefčoviča diskutovali o mobilizácii investícií a posilňovaní konkurencieschopnosti EÚ na globálnom trhu.

slovakia

left justify in out

Možnosti zapojenia slovenských podnikateľov do rozvojových projektov v zahraničí boli témou dnešného medzinárodného podujatia EÚ Global Gateway, ktoré sa konalo na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky za účasti podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej, ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára, výkonného podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, generálneho riaditeľa a člena Rady banky Eximbanky Rastislava Podhorca,expertov z medzinárodných a národných inštitúcií a desiatok zástupov podnikateľského sektora. Cieľom stratégie EÚ Global Gateway je mobilizovať investície vo výške viac ako 300 miliárd eur prostredníctvom prístupu „Tím Európa“, v rámci ktorého sa spájajú inštitúcie Európskej únie, členské štáty a ich finančné a rozvojové inštitúcie vrátane Slovenska.

Stratégia EÚ Global Gateway slúži na podporu a posilnenie čistej a bezpečnej infraštruktúry v energetickom a dopravnom sektore a na posilnenie systémov zdravotníctva, vzdelávania, výskumu a digitalizácie po celom svete.„Posledné roky čelíme naliehavým globálnym výzvam a práve táto iniciatíva EÚ má prispieť k zvýšeniu a posilneniu našej konkurencieschopnosti, bezpečnosti dodávateľských reťazcov v boji proti klimatickým zmenám, energetickej bezpečnosti, prechodu na zelené technológie či zlepšeniu systémov zdravotnej starostlivosti,“ uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.

Ako doplnil šéf slovenskej diplomacie, SR pokračuje od svojho vzniku v podpore rozvojových krajín: „Sme už 20 rokov členmi Európskej únie. Slovensko je úspešným príbehom a sme súčasťou európskej rodiny, čím sme sa automaticky pripojili do európskych politík oficiálnej rozvojovej spolupráce a prostredníctvom rôznych finančných mechanizmov sme doteraz prispeli do bilaterálnych a multilaterálnych projektov takmer dvomi miliardami eur.“ Stratégia Global Gateway obsahuje nové komplexné a kreatívne riešenia v prístupoch Európskej únie. Sú zamerané na napĺňanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja ako jedného zo základných politických strategických cieľov Únie. „Chceme byť pri tejto pomoci aktívni. Uvedomujeme si zároveň, že to je nástroj ako riešiť aj migračnú krízu a naše intervencie môžu rovnako pomôcť riešiť nelichotivú situáciu v mnohých tretích krajinách,“ dodal minister J. Blanár.

EÚ Global Gateway je príspevkom EÚ k zmierňovaniu celosvetového nedostatku investícií a zároveň má slúžiť ako podporný nástroj geopolitickej konkurencie (najmä Číny a USA). Stratégia je do veľkej miery prepojená s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja Organizácie Spojených národov a je v súlade s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj, ako tiež s Parížskou dohodou o zmene klímy. EÚ Glogal Gateway teda predstavuje synergiu medzi napĺňaním rozvojových cieľov EÚ a posilňovaním konkurencieschopnosti jej spoločností na trhoch tretích krajín. „Považujem za nesmierne dôležité, aby slovenské spoločnosti našli svoje miesto v transformujúcom sa hospodárstve. Rovnako som presvedčená, že slovenské firmy sa budú vedieť účinne zapojiť do programov, ktorými chce Európska únia demonštrovať svoju pomoc, ale aj geopolitickú prítomnosť v regiónoch celého sveta,“ vyzdvihla Denisa Saková, podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR.

Eximbanka SR je podľa generálneho riaditeľa a člena Rady banky Eximbanky Rastislava Podhorca pripravená poskytnúť slovenským podnikateľom možnosti financovania na podporu ich zapojenia do „flaghship“ – vlajkových projektov prostredníctvom svojho produktového portfólia. „Už v tomto momente môžem z predbežných výsledkov nášho monitorovania a z dopytu exportérov skonštatovať, že nenasýtené trhy Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky sa dostávajú čoraz viac do hľadáčika slovenských exportérov. Eximbanka je, samozrejme, pripravená ich životaschopné projekty podporiť. Implementácia stratégie je síce vo svojich začiatkoch, ale verím, že v dohľadnom horizonte zaznamenáme úspešné zapojenie slovenských exportérov do EÚ Global Gateway,“ informoval Rastislav Podhorec.

Global Gateway sa zavádza v rámci prístupu „Tím Európa“ s Európskou komisiou, Európskou úniou, členskými štátmi EÚ, ako aj s finančnými inštitúciami, súkromným sektorom a inými mimovládnymi organizáciami. Tento prístup má podporiť implementáciu, mobilizáciu zodpovedných politických štruktúr, ale zároveň má integrovať technické odborné znalosti a potrebné finančné zdroje v čo najväčšom meradle. Agendu EÚ Global Gateway na Slovensku zastrešuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR ako koordinátor a Eximbanka a Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu ako implementačné agentúry.

 

Aké príležitosti poskytuje EÚ Global Gateway slovenským firmám?

  • Možnosť uplatniť sa na rozvojových trhoch s využitím podpory zo spoločných rozpočtových zdrojov EÚ.
  • Potenciál uspieť vo svetovej konkurencii, získať nové partnerstvá a zapojiť sa napríklad formou subdodávok a tiež priestor dostať sa na vzdialené a ťažko dostupné teritóriá.
  • Možnosť získať štruktúrovanú podporu a realizovať sa v rámci udržateľných projektov v rozvojových krajinách.
  • Možnosť využiť kombinovanú podporu prostredníctvom štandardného portfólia Eximbanky s využitím podporných nástrojov EÚ, aktívnej podpory ekonomických diplomatov MZVEZ SR s lokálnymi partnermi priamo vo vybraných teritóriách a Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu v oblasti rozvojovej spolupráce. 

Aktuálne informácie o EÚ Global Gateway nájdete TU.

   twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MZV SR, Foto:
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies