EÚ a Srbsko začali prístupové rokovania otvorením prvých dvoch kapitol

NETKY.SK • 15 December 2015, 08:56 • 2 min
EÚ a Srbsko začali prístupové rokovania otvorením prvých dvoch kapitol

BRUSEL - Európska únia v pondelok oficiálne začala prístupové rokovania so Srbskom otvorením prvých dvoch z 35 kapitol rozhovorov o členstve, týkajúcich sa finančnej kontroly a normalizácie vzťahov medzi Belehradom a Kosovom.

slovakia

left justify in out

"Je to pre nás významný a veľký deň, jeden z tých dní, keď píšeme naše dejiny," vyhlásil srbský premiér Aleksandar Vučič v pondelok večer po rozhovoroch v Bruseli. "Už nemusíme o EÚ snívať, ale musíme len tvrdo pracovať," citovala ho agentúra DPA.

 

Vučič podľa vlastných slov dúfa, že jeho krajina splní všetky podmienky na vstup do únie do roku 2019.

Komisár EÚ pre rokovania o rozšírení Johannes Hahn to označil za "veľmi ambiciózny cieľ". V prístupovom procese síce neexistuje "obmedzenie rýchlosti", ale je tam "určitý úsek cesty", ktorý musí prejsť každý kandidát, zdôraznil.

Hahn tiež ocenil Srbsko za jeho úlohu pri migračnej kríze. "To je prvý dôkaz, že môžete byť... plným členom EÚ. Preukázali ste ducha, solidárnosť, ktorú by som rád videl pri niektorých našich členských štátoch," vyhlásil.

 

"Toto otvorenie je rozhodujúcim krokom smerom k EÚ," povedal luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn, ktorého krajina v tomto polroku únii predsedá. Podľa jeho slov by to nebolo možné bez "odvážnych rozhodnutí" Belehradu.

 

Srbsko oficiálne požiadalo o vstup do EÚ 22. decembra 2009. Lídri únie schválili začatie prístupových rokovaní so Srbskom v decembri 2013, ich oficiálne začatie sa však oneskorilo, pretože sa čakalo, kým Belehrad urobí konkrétne kroky pre normalizáciu vzťahov s Kosovom, ktorý Srbsko neuznáva ako samostatný štát.

 

Európska komisia v hodnotiacej správe z novembra tohto roka uviedla, že Srbsko urobilo dostatočný pokrok pre začatie rokovaní o členstve v EÚ.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies