Česko znovu priťahuje zahraničných investorov

NETKY.SK • 23 Júl 2010, 11:56 • 2 min
Česko znovu priťahuje zahraničných investorov

Česko znovu priťahuje zahraničných investorov

slovakia

left justify in out

Objem priamych zahraničných investícií, ktoré prišli do Česka v 1. štvrťroku tohto roka, dosiahol 53 miliárd Kč (2,10 miliardy eur). Suma je už o miliardu Kč vyššia, než bol výsledok za celý rok 2009. Vlani klesol prílev priamych zahraničných investícii medziročne o 47 %. Minulý rok bol v tejto oblasti najhorším za desaťročie.
      Za zlepšením je predovšetkým fakt, že domáce firmy prestali byť "bankami" svojich zahraničných majiteľov. Tí si vlani formou vnútropodnikových pôžičiek stiahli z Česka rekordných 64 miliárd Kč. Suma bola o 49 miliárd Kč vyššia, než prišla zo zahraničia.
      David Marek, hlavný ekonóm Patria Finance, uviedol, že české banky i pobočky nadnárodných priemyselných koncernov sú dlhodobo ziskové. Pokiaľ sa ich materské spoločnosti vlani v dôsledku hospodárskej krízy potrebovali stabilizovať, využili na to svoje pobočky v Česku a v ďalších stredoeurópskych krajinách.
      Odlev kapitálu sa prejavil aj v poklese krajiny v štatistike Konferencie OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD), ktorú vydali vo štvrtok (22. 7.). Česko zo 44. miesta v roku 2008 kleslo vlani na 57. miesto. UNCTAD hodnotil 206 štátov.
      Celosvetový objem zahraničných investícií dosiahol vlani 1,1 bilióna USD (856,03 miliardy eur). V porovnaní s rokom 2007 bola suma len polovičná a o 37 % nižšia než predvlani. UNCTAD odhaduje, že tento rok dosiahnu priame zahraničné investície asi 1,2 bilióna USD.
      Najviac investícií v tomto desaťročí prišlo do ČR v roku 2005, takmer 279 miliárd Kč. Najviac kapitálu odišlo z krajiny v roku 2008, vyše 183 miliárd Kč. Za posledné štyri roky dosiahli dividendy vyplatené materským zahraničným firmám viac ako 602 miliárd Kč. V rovnakom štvorročnom období mali zahraničné investície hodnotu 542 miliárd Kč.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies