Černovská tragédia je výstrahou pre všetkých Slovákov aj v súčasnosti

NETKY.SK • 28 Október 2010, 7:47 • 2 min
Černovská tragédia je výstrahou pre všetkých Slovákov aj v súčasnosti

Černovská tragédia je výstrahou pre všetkých Slovákov aj v súčasnosti

slovakia

left justify in out

img

Pripomínanie krvavého masakra v Černovej z 27. októbra 1907 nie je len spomienkou na národnostný útlak Slovákov vo vtedajšom Uhorsku, ale aj výstrahou pre súčasnosť. Uviedol to vo svojom príhovore približne sto členom a priaznivcom SNS pri pamätníku obetí na cintoríne v Černovej predseda SNS Ján Slota.
"Už tradične sme sa poklonili pred obeťami zlovôle maďarských žandárov, keď pred 103 rokmi v Černovej zahynulo 15 nevinných ľudí, mnohí ďalší boli zranení a odsúdení len kvôli tomu, že chceli, aby ich farár Andrej Hlinka vysvätil ich novopostavený kostolík," uviedol pre TASR Slota bezprostredne po skončení dnešného pietneho aktu v spomínanej ružomberskej mestskej časti.
Podľa neho existuje paralela medzi minulosťou a prítomnosťou. "Pretože aj po 103 rokoch Maďari vyvíjajú snahy, aby sa slovenská štátnosť stala minulosťou, aby prestal platiť Trianon či bol minimálne revidovaný a aby boli zrušené Benešove dekréty. Takéto tlaky sa nevytvárajú len v Maďarsku, ale aj na Slovensku cez politické subjekty, ktoré sú jednoznačne iba predĺženou rukou budapeštianskej politickej špičky," zdôraznil.
"Toto by malo byť memento pre nás všetkých, pre Slovákov, aby sme nespali tým svojím spánkom a videli i tie snahy v slovenskom parlamente zrušiť jazykový zákon, resp. ho zásadne revidovať, zrušiť vlastenecký zákon a revidovať ďalšie a ďalšie veci, ktoré skutočne okliešťujú suverenitu slovenského štátu," dodal predseda SNS.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona