Elektrochirurgia je pokročilá medicínska technika, ktorá sa používa pri rade zákrokov v oblasti zubnej chirurgie, ale aj bežnej stomatológie, gynekológie, dermatológie a podobne. Elektrochirurgické prístroje umožňujú výkon minimálne invazívnych postupov resekcie, odparovania a koagulácie. Viac si môžete prečítať v článku.
Elektrochirurgia je medicínsky postup, pri ktorom sa využíva vysokofrekvenčný elektrický prúd na rezanie tkanív, vysúšanie alebo koaguláciu, tzn. zastavenie krvácania. Umožňuje presné a kontrolované vykonávanie chirurgických zákrokov s minimálnym poškodením okolitého tkaniva. Elektrochirurgia sa využíva v mnohých lekárskych odboroch vrátane chirurgie, gynekológie, stomatológie a veterinárnej medicíny, pričom poskytuje presnosť, rýchlosť a bezpečnosť pri rôznych zákrokoch.
Monopolárna elektrochirurgia využíva jednu aktívnu elektródu, ktorá prichádza do kontaktu s tkanivom pacienta. Elektrický prúd prechádza tkanivom, zahrieva ho a následne sa vracia cez neaktívnu (disperznú) elektródu, tzn. uzemňovaciu podložku, ktorú má pacient najčastejšie položenú na tele (bežne v dolnej alebo hornej časti chrbta, na bruchu, či na stehne). Tento typ sa používa pri zákrokoch, kde je potrebné ošetriť väčšiu oblasť tkaniva.
Bipolárna elektrochirurgia naopak využíva dve elektródy, ktoré sa dotýkajú tela. Aktívna a spätná elektróda sú umiestnené na nástroji, ako sú napríklad kliešte. Prúd prechádza tkanivom medzi oboma elektródami, čo umožňuje veľmi precízne a lokálne ošetrenie. Tento prístup nevyžaduje disperznú elektródu a je vhodný pre zložité a citlivé oblasti tkaniva.
Potrebné príslušenstvo k elektrochirurchickým prístrojom nájdete na Szo.cz.
Zvláštna pozornosť je venovaná bezpečnosti prístrojov, kde požiadavky vychádzajú z normy STN-EN 60601-1 Zdravotnícke elektrické prístroje. Všetky elektrotrochirurgické prístoje (elektrokautery i koagulátory) na Zdravotechnika.sk majú certifikáciu CE 1014 podľa smernice EÚ 93/42 EEC a nariadenia vlády SR NV 336/2004 Zb. Sú registrované ako zdravotnícke pomôcky triedy II.b Ministerstvom zdravotníctva SR a sú určené výhradne pre odborný zdravotnícky personál.
K prístrojom tu navyše nájdete aj elektrosekčné skalpely, pinzety či koagulačné guličky – aj keď tepelný efekt elektrochirurgie môže znížiť riziko pooperačnej infekcie, všetky pomôcky musia byť po každom zákroku dezinfikované, pričom kvalitnú dezinfekciu nájdete na Desinfekce.sk.
Do veľkej miery záleží na type zákroku a konkrétnom postupe. Napríklad kým hojenie po elektrochirurgickom odstránení kožných výrastkov zvyčajne trvá približne týždeň, pri hlbších ranách sa doba zotavenia môže predĺžiť na dva až štyri týždne alebo aj dlhšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies