Ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov sa v máji zhoršila, bola však lepšia ako pred rokom

NETKY.SK • 30 Máj 2024, 10:29 • 2 min
Ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov sa v máji zhoršila, bola však lepšia ako pred rokom

BRATISLAVA - Celková dôvera podnikateľov a spotrebiteľov k vývoju ekonomiky na Slovensku sa v máji v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom mierne zhoršila. Indikátor ekonomického sentimentu (IES) sa medzimesačne znížil o 2,8 bodu na úroveň 103,7. K zhoršeniu došlo v dvoch z piatich jeho zložiek. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada pozitívnejšia o 5,6 bodu, za dlhodobým priemerom zaostáva o 2,3 bodu.

slovakia

left justify in out

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov. Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v máji vzrástol o 4 body na hodnotu 3,7. Vývoj indikátora ovplyvnil očakávaný rast priemyselnej produkcie a pokles zásob hotových výrobkov. Produkcia sa zvýšila najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, dopravných prostriedkov a v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií. Pokles zásob avizujú najmä vo výrobe potravín, v chemickom priemysle, vo výrobe strojov a zariadení inde nezaradených a zásoby sa znížili aj vo výrobe dopravných prostriedkov.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v máji poklesol o 14 bodov na hodnotu 1,3. Pokles bol zaznamenaný vo všetkých troch ukazovateľoch indikátora. Podnikateľská situácia ako aj dopyt po službách za posledné tri mesiace sa najviac zhoršili v ubytovacích a stravovacích službách. Pokles dopytu v nasledujúcich troch mesiacoch očakávajú predovšetkým v umení, zábave a rekreácii.

Optimizmus slovenských spotrebiteľov sa v máji zmiernil. Rástol síce tretí mesiac po sebe, májový nárast bol však nepatrný, a to o 0,5 bodu. Napriek tomu bol indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) na úrovni -8,1 najvyšší za posledné štyri roky (od marca 2020). Dlhodobý priemer prevýšil o 12,1 bodu.

Spotrebitelia hodnotili pozitívnejšie dve zo štyroch zložiek indikátora. Očakávajú priaznivejší vývoj tvorby úspor ako aj finančnej situácie domácností. Skeptickejší boli pri hodnotení nezamestnanosti, ako aj pri hodnotení vývoja celkovej hospodárskej situácie.

Indikátor dôvery v obchode v máji klesol oproti aprílu o 4 body na hodnotu 5,7. Respondenti hodnotili negatívne súčasný trend podnikateľských aktivít a očakávajú zníženie požiadaviek na dodávateľov. Negatívne hodnotenia v oboch prípadoch prevládali najmä v nešpecializovaných predajniach maloobchodu, pokles požiadaviek predpokladali aj v predaji motorových vozidiel.

V máji sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 0,5 bodu na -7 vplyvom priaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti, predovšetkým vplyvom podnikov realizujúcich inžinierske stavby a špecializované stavebné práce.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies