BRATISLAVA - Slovenská vláda zdôrazňuje ekonomickú diplomaciu ako prioritu pre posilnenie medzinárodných obchodných vzťahov. Rastislav Chovanec, štátny tajomník rezortu diplomacie, predstavil plány na nové zastupiteľstvá, podnikateľské misie a dvojnásobný nárast ekonomických diplomatov.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec na pracovnom rokovaní s Generálnou radou Združenia podnikateľov Slovenska zdôraznil, že ekonomická diplomacia patrí medzi hlavné priority vlády.
Ministerstvo aktívne spolupracuje so slovenskými firmami prostredníctvom platforiem ako Inovačné dni, Firemné dni či Exportné fórum, čím posilňuje podporu domácich podnikateľov.
Dôležitou súčasťou tejto stratégie je zahraničný rozmer, ktorý zahŕňa podnikateľské misie a posilňovanie ekonomických diplomatov na zastupiteľských úradoch po celom svete.
V roku 2024 smerovali slovenské podnikateľské misie až do deviatich krajín vrátane Brazílie, Číny, Indie či Spojených štátov amerických. Tento rok ministerstvo pokračuje v dynamike podnikateľských misií, pričom už uskutočnilo druhú cestu do Indie, kde slovenské firmy absolvovali 300 B2B stretnutí.
Do budúcnosti rezort plánuje navštíviť Kirgizsko, Cyprus a rozšíriť diplomatické pôsobenie o sedem nových zastupiteľských úradov. Intenzívne sa pracuje aj na vyslaní ďalších šiestich ekonomických diplomatov predovšetkým do krajín Indopacifiku a globálneho Juhu.
Reforma ekonomickej diplomacie, ktorú ministerstvo realizuje od leta 2024, zahŕňa najväčšie zmeny posledných rokov. Patrí medzi ne zriadenie veľvyslanectiev v Alžírsku, Austrálii, Belgicku, Filipínach, Malajzii a Tanzánii, ako aj styčného úradu v Etiópii.
Slovensko sa zameriava na krajiny s existujúcimi väzbami, ktoré môžu byť základom pre ďalší ekonomický a obchodný rozvoj. Počet ekonomických diplomatov sa zvyšuje z pôvodných 17 na cieľových 43, čo má výrazne podporiť slovenský obchod a investície.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies