Ekologickejšie šľapky tu ešte neboli, obsahujú len organický materiál!

NETKY.SK • 25 August 2020, 10:40 • 2 min
Ekologickejšie šľapky tu ešte neboli, obsahujú len organický materiál!

Výskumníci z University of California San Diego vyvinuli plážové šľapky z polyuretánových materiálov na báze rias, ktoré sú biologicky rozložiteľné. Ich cieľom je bojovať proti plastovému znečisteniu.

slovakia

left justify in out

Postup tvorby polymérov 

Tím vedcov, ktorý pôsobí v California Center for Algae Biotechnology, s pomocou chémie a biológie premenil riasy na obnoviteľné polyméry, ktoré sú využiteľné pri výrobe širokej škály biologicky rozložiteľných produktov. Najprv si vypestovali riasy v rybníkoch, potom ich oddelili od vody a vytvorili viskóznu pastu. Následne extrahovali z rias lipidy, ktoré podrobili početným chemickým krokom, aby ich rozdelili na menšie kúsky používané na výrobu polymérov.

 

 

Nič umelé 
Po stovkách pokusov sa výskumníkom podarilo vytvoriť polyuretánovú penu, ktorá z 52 % pozostáva z biologického materiálu a 48 % z ropy. Dúfajú však, že do piatich rokov vytvoria produkt s obsahom 100 % obnoviteľných materiálov.

 

Boj proti znečisťovaniu 
"Aj keď nechceme, aby ľudia odhodili tieto šľapky do našich riek alebo oceánov, keď s nimi skončia, v prípade, že to urobia, prirodzene sa biologicky rozložia," vyjadril sa pre televíziu CNN profesor biochémie Mike Burkart, ktorý sa podieľal na vývoji šľapiek. Podľa jeho slov sa za správnych podmienok dokážu úplne rozložiť za zhruba 18 týždňov, či už v komposte alebo v pôde.

 

img

 

Redukcia výrobkov z plastu
Keďže plážové, obyčajne plastové, šľapky patria medzi najpopulárnejšie na svete a tiež aj k prispievateľom plastového znečistenia, vedci dúfajú, že ich vynález pritiahne pozornosť k znečisteniu vody plastmi.

 

"Je zrejmé, že svet má zásadný plastový problém znečisťujúci planétu, teraz viac ako kedykoľvek predtým. Potrebujeme zmeniť svoje zvyky a prevziať osobnú zodpovednosť za používanie menej plastov v našich životoch," upozornil Burkart a dodal, že "plast je veľmi užitočný materiál všade okolo nás, takže sa musíme dostať do bodu, keď niekto pri kúpe produktu trvá na tom, že je biologicky rozložiteľný".

 

img

 

Spolupráca s výrobcami obuvi 
Plážové šľapky sú jednými z prvých výrobkov tímu. Aby boli komerčne dostupné, výskumníci založili biotechnologickú spoločnosť Algenesis Materials, ktorá bude pri ich predaji, ako aj iných biologicky rozložiteľných výrobkov z rias, spolupracovať s výrobcami obuvi. Šľapky by mali byť dostupné v januári 2021, a to vo viacerých farbách a dizajnoch.


 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies