Eduard Heger: Je úplne namieste, aby došlo k vyčisteniu daňovo-odvodového systému

NETKY.SK • 06.01 • Čítanie 2 min

BRATISLAVA - Po mnohých prílepkoch, ktoré daňový systém rozkladali, komplikovali či vytvárali tzv. tiché zdaňovanie, je úplne na mieste, aby teraz prišlo vyčistenie, zjednodušenie a zatraktívnenie tohto systému.

slovakia

left justify in out

Po prehľadnosti a jednoduchosti volajú podnikatelia i občania. Premiér Eduard Heger takto okomentoval daňovo-odvodovú reformu z dielne vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča.

 

img

 

Jednoduchosť je podľa premiéra veľkou pridanou hodnotou, preto je reforma podľa neho dobrá. Z pohľadu exministra financií vyzdvihol dva dôležité piliere Matovičovej "revolúcie" v daniach a odvodoch. Ocenil, že reforma v sebe nesie aspekt rodinnej politiky, ktorú dlhodobo presadzuje hnutie OĽaNO. „Druhý veľmi dôležitý pilier je zjednodušenie celého systému daní," poznamenal Heger.

 

Na otázku, či pri niektorých spornejších častiach reformy neočakáva nezhody v koalícii, premiér odpovedal, že každá reforma je novou paradigmou a automaticky v ľuďoch vyvoláva otázky. Čo však nepovažuje za negatívne, lebo na druhej strane je vidieť, že ľudia majú o reformy záujem.

Ako príklad vhodný na diskusiu spomenul časť revolúcie – zmeny pri živnostníkoch. „Predložené návrhy vedú k zlepšeniu, ale, ako sa hovorí, diabol je skrytý v detailoch a treba diskutovať. Minister Igor Matovič túto diskusiu otvoril," poznamenal premiér.

 

img

 

Minister Matovič svoje rozsiahle zmeny v systéme daní a odvodov predstavil na štyroch tlačových konferenciách. Počas prvej hovoril o zvýšení podpory rodín, potom o zdaňovaní práce, zdaňovaní firiem a nakoniec o zmenách pri samostatne zárobkovo činných osobách (SZČO).

 

Premiér povedal, že minister s ním o reforme celý čas diskutoval. Diskusie sa začali, ešte keď bol Heger ministrom financií a Matovič premiérom. Rozhovory pokračovali, keď sa vo funkciách vymenili. Tesne pred predstavením už síce podľa premiérových slov nebol čas ísť do úplných detailov, to však podľa neho nie je ani potrebné. „Takže áno, môžem povedať, že som bol dosť v obraze, čo sa ide predstavovať," uzavrel premiér.

 

Prečítajte si: OĽaNO nechce spolupracovať s viacerými politickými stranami!

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona