TOKIO – Japonsko oznámilo, že prvýkrát v histórii zaznamenalo súčasné operácie dvoch čínskych lietadlových lodí v Tichom oceáne. Podľa ministerstva obrany sa tak stalo v čase, keď Peking zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť vo vzdialených oblastiach regiónu.
V pondelok vplávala čínska lietadlová loď Shandong spolu so štyrmi ďalšími plavidlami – vrátane raketového torpédoborca – do japonskej výhradnej ekonomickej zóny (EEZ) v okolí odľahlého atolu Okinotori. Čínske stíhačky a vrtuľníky tam zároveň vykonávali vzletové a pristávacie cvičenia, uviedlo japonské ministerstvo v utorok.
Zároveň bolo zaznamenané, že druhá čínska lietadlová loď Liaoning vstúpila do japonskej EEZ už počas víkendu a následne uskutočnila vojenské cvičenia, ktoré zahŕňali nasadenie stíhacích lietadiel. Ide tak o prvý prípad, kedy sa dve čínske lietadlové lode naraz pohybovali v tejto oblasti Tichého oceánu, potvrdil hovorca japonského ministerstva obrany.
Flotila piatich čínskych vojenských lodí bola navyše v sobotu pozorovaná približne 550 km juhovýchodne od ostrova Mijako, neďaleko Taiwanu. Podľa Tokia sú tieto manévre zrejme súčasťou širšej stratégie Číny, ktorá sa snaží zvýšiť svoje operačné schopnosti v oblastiach vzdialených od svojho pobrežia.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien však tieto aktivity obhajoval, pričom zdôraznil, že „sú plne v súlade s medzinárodným právom a zvyklosťami“ a že čínska obranná politika je čisto defenzívna. Zároveň vyzval Japonsko, aby čínske vojenské aktivity vnímalo objektívne a racionálne.
Hlavný tajomník japonskej vlády Jošimasa Hajaši uviedol, že Tokio zintenzívni námorné sledovanie a už odoslalo Pekingu „primeraný odkaz“, pričom podrobnosti neposkytol. Podľa japonských a amerických obranných analytikov sa Čína usiluje o vytlačenie vplyvu americkej armády z tzv. „prvého ostrovného reťazca“ (od Japonska po Filipíny) a v budúcnosti plánuje ovládnuť aj oblasti západne od „druhého ostrovného reťazca“, medzi japonskými Ogasawarskými ostrovmi a americkým územím Guam.
Naposledy v septembri prešla Liaoning medzi dvoma japonskými ostrovmi blízko Taiwanu a dostala sa do susedných vôd Japonska, čo vyvolalo silnú reakciu Tokia, ktoré tento krok označilo za „neprijateľný“ a vyjadrilo „vážne obavy“.
Poznámka k medzinárodnému právu: Podľa platných noriem má štát vo svojej výhradnej ekonomickej zóne (EEZ) – ktorá siaha do vzdialenosti 370 km od pobrežia – právo na správu prírodných zdrojov a ekonomických aktivít. Prítomnosť cudzích vojenských síl v týchto zónach býva preto vnímaná ako citlivá otázka suverenity a bezpečnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies