Dráma v Peru: Bývalý prezident Humala odsúdený, jeho manželka ušla do Brazílie! +VIDEO

NETKY.SK • 16 Apríl 2025, 15:17 • 3 min
Dráma v Peru: Bývalý prezident Humala odsúdený, jeho manželka ušla do Brazílie! +VIDEO

slovakia

left justify in out

Peruánsky súd vyniesol rozsudok, ktorý otriasol politickými kruhmi v krajine — bývalý prezident Ollanta Humala a jeho manželka Nadine Heredia boli odsúdení na 15 rokov väzenia za pranie špinavých peňazí. Tresty sú výsledkom trojročného súdneho procesu, ktorý sa začal vyšetrovaním v roku 2016.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Podľa obžaloby Humala a Heredia prijali nezákonné príspevky vo výške 3 milióny dolárov od brazílskej stavebnej spoločnosti Odebrecht a 200 000 dolárov od vlády vtedajšieho venezuelského prezidenta Huga Cháveza. Peniaze mali slúžiť na Humalovu prezidentskú kampaň v roku 2011, v ktorej porazil Keiko Fujimoriovú.

Útek do Brazílie

Kým 62-ročný Humala bol po vynesení verdiktu okamžite vzatý do väzby a umiestnený do policajnej stanice, jeho 48-ročná manželka Nadine Heredia požiadala o azyl na brazílskej ambasáde v Lime. Ministerstvo zahraničných vecí Peru potvrdilo, že Heredii a ich najmladšiemu synovi bol udelený bezpečný prechod do Brazílie.

Politické pozadie a ďalší vodcovia za mrežami

Ollanta Humala, bývalý vojenský dôstojník, ktorý viedol krajinu v rokoch 2011 až 2016, označil proces za politicky motivovaný a jeho právny tím plánuje podať odvolanie. Ak trest zostane v platnosti, Humala si ho odpyká v špeciálnej policajnej základni určenej pre bývalých prezidentov.

Nie je jediným bývalým lídrom za mrežami. Na rovnakom mieste sú momentálne zadržiavaní aj Alejandro Toledo a Pedro Castillo. Toledo, ktorý vládol v rokoch 2001 až 2006, dostal viac ako 20 rokov za prijatie 35 miliónov dolárov na úplatkoch. Castillo čelí obvineniam z rebélie po neúspešnom pokuse o rozpustenie Kongresu v roku 2022.

Odkaz škandálu Odebrecht

Škandál okolo brazílskej firmy Odebrecht otriasol celou Latinskou Amerikou. V roku 2016 sa spoločnosť priznala k vyplateniu viac než 788 miliónov dolárov na úplatkoch verejným činiteľom výmenou za lukratívne infraštruktúrne zákazky. Súhlasila s pokutou 3,5 miliardy dolárov v Brazílii, USA a Švajčiarsku.

Tragickým dôkazom závažnosti korupčných káuz bol prípad bývalého prezidenta Alana Garcíu, ktorý v roku 2019 spáchal samovraždu, keď si preňho prišla polícia.

Peru a boj proti korupcii

Prípad Humala–Heredia je ďalšou kapitolou v dlhom zozname korupčných škandálov, ktoré zasiahli najvyššie politické kruhy v Peru. Aj keď rozsudok predstavuje významný krok vpred v boji proti beztrestnosti, vyvoláva aj otázky o spravodlivosti, politických motívoch a budúcnosti peruánskej demokracie.

 


Zdroj textu: aljazeera.com, bbc.com, reuters.com, Foto: bloomberg.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies