BRATISLAVA - Komisia dopravy a informačných systémov hlavného mesta na svojom zasadnutí v pondelok 7. decembra neschválila návrh rozpočtu Bratislavy na rok 2016, ktorý predložilo vedenia mesta. Členom komisie sa totiž tento návrh nepozdával prevažne pre nedostatky v oblasti verejnej dopravy, nepostačujúce financovania cyklotrás, nejasného financovania Dopravného podniku Bratislavy (DPB) po zavedení integrovanej dopravy či nedostatočnej pripravenosti na čerpanie zdrojov z EÚ v nasledujúcich rokoch.
TASR o tom informoval Michal Lukáč z tlačovej služby mestského Pravicového klubu. "Dostali sme do rúk materiál, ktorý vyčleňuje nula eur na preferenciu verejnej dopravy. Pod pojmom preferencia verejnej dopravy rozumieme napríklad pruhy vyhradené pre autobusy alebo fungovanie semaforov tak, aby električky mali prednosť," uviedol predseda dopravnej komisie Jozef Uhler (Pravicový klub).
Návrh rozpočtu podľa neho nenapĺňa prezentovanú ambíciu hlavného mesta, že pôjde o rozvojový rozpočet. Ako tvrdí, ten nepočíta ani s vybudovaním trolejbusovej trate z Patrónky do Karlovej Vsi. "Bratislavské mestské zastupiteľstvo pritom trať zaradilo medzi svoje priority v oblasti dopravnej infraštruktúry," uviedol predseda dopravnej komisie. Členov tejto komisie malo prekvapiť aj to, že hlavné mesto napriek sľubom vedenia bratislavského magistrátu nedostatočne finančne pokrýva cyklistickú dopravu. "Prioritou mesta je spájanie mestských častí cyklotrasami, ale mesto nemá snahu ani len pripraviť projekty pre takéto cyklotrasy," konštatuje Uhler.
Taktiež upozorňuje, že sa nepodarilo celkom dobre spustiť integrovaný dopravný systém a mesto na ňom prerába. Z návrhu rozpočtu podľa neho vidieť, že Bratislava kryje úbytok tržieb tromi miliónmi eur. "Pritom nie je jasné, koľko z tejto sumy zostane v rozpočte DPB a koľko pôjde iným prepravcom," spresnil Uhler.
Dopravná komisia neodporučila rokovať o rozpočte aj z dôvodu chýbajúcich prostriedkov na rozvojové projekty v oblasti dopravy. Podľa nej akoby sa v hlavnom meste na budúci rok nič neplánovalo vyčerpať z niektorých fondov EÚ. "Bratislava pritom môže čerpať z balíka 124 miliónov eur vyčlenených v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), teda z peňazí určených pre územie Bratislavy a obcí v okolitých okresoch," dodal Uhler. Budúci rok by malo hlavné mesto SR hospodáriť s rozpočtom vo výške 278,3 milióna eur. O rozpočte budú rokovať mestskí poslanci na svojom zasadnutí vo štvrtok 10. decembra.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies