Dohoda o voľnom obchode s Kóreou je podpísaná, musí ešte prejsť cez EP

NETKY.SK • 6 Október 2010, 12:3 • 2 min
Dohoda o voľnom obchode s Kóreou je podpísaná, musí ešte prejsť cez EP

Dohoda o voľnom obchode s Kóreou je podpísaná, musí ešte prejsť cez EP

slovakia

left justify in out

img

Prelomovú dohodu o voľnom obchode dnes podpísali v Bruseli predstavitelia Európskej únie a Kórejskej republiky. Dohoda má vstúpiť do platnosti od júla budúceho roku, ešte predtým ju však musí schváliť Európsky parlament (EP).
      Dohoda má priniesť úľavy v obchodnom styku medzi EÚ a Kóreou vo výške niekoľkých miliárd eur ročne, ale nestretla sa s pochopením niekoľkých veľkých európskych automobiliek. Najviac sa obávalo zvýšeného dovozu kórejských áut na starý kontinent Taliansko, ktorého producenti i vláda dlho protestovali proti snahe EÚ uvoľniť bariéry.
      Na znení dohody sa napokon členské štáty dohodli pred dvoma týždňami a obsahuje v sebe klauzulu, podľa ktorej ak stúpne výrazným spôsobom import automobilov nižšej triedy, únii bude umožnené preskúmať vplyv na trh a prípadne sa vrátiť k ochranným opatreniam.
      Dohoda predstavuje zmenu v postoji EÚ k obchodným vzťahom s Áziou. Soul je prvý, ktorý dosiahol z ázijských krajín zrušenie bariér obchodu. Počas tohtotýždňového summitu Európska únia - Ázia sa vyjednávali aj možnosti ďalších krajín nadobudnúť uvoľnený obchodný režim s krajinami európskej dvadsaťsedmičky.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona