Do obehu idú libry s podobizňou kráľa Karola III. A ešte pár zaujímavostí

NETKY.SK • 5 Jún 2024, 12:17 • 2 min
Do obehu idú libry s podobizňou kráľa Karola III. A ešte pár zaujímavostí

LONDÝN - Britská centrálna banka (Bank of England) uviedla v stredu do obehu nové bankovky s portrétom kráľa Karola III. Tieto platidlá postupne nahradia tie súčasné s portrétom kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela v septembri 2022. Informuje BBC.

slovakia

left justify in out

Táto zámena bude zrejme pomalá - staršie bankovky sa totiž tak skoro neopotrebujú, pretože sú vyrobené z pružného plastu.
 
Karol III. je len druhým britským panovníkom, ktorého portrét sa objavil na bankovkách. K tejto praxi sa totiž prikročilo až v roku 1960, keď už Alžbeta II. vládla osem rokov. Aj vzhľadom na tento fakt guvernér Bank of England Andrew Bailey označil uvedenie nových bankoviek do obehu za historický okamih, pričom pripomenul, že portrét panovníka na britských bankovkách sa mení prvýkrát.

Portréty na rube bankoviek zostávajú nezmenené: Winston Churchill na päťlibrovej bankovke, spisovateľka Jane Austenová na desaťlibrovke, maliar Joseph Turner na dvadsaťlibrovej bankovke a matematik Alan Turing na bankovke v hodnote 50 libier.
 
Viaceré banky v Škótsku a Severnom Írsku po dohode s Bank of England vydávajú vlastné škótske a írske libry, pričom na ich bankovkách sa neobjavuje ani panovník, ani títo slávni Angličania.

Portrét britského panovníka na bankovkách pochádza z fotografie z roku 2013.
 
Kráľ Karol dostal v apríli do daru sadu nových bankoviek s najnižšími sériovými číslami, čo je vyhľadávaný zberateľský artikel.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: BBC, Foto: Bank of England
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies