Napätie medzi Veľkou Britániou a Izraelom dosiahlo nový vrchol po tom, čo izraelské úrady odmietli vstup dvom britským poslankyniam, Abtisam Mohamed a Yuan Yang, a poslali ich späť do Londýna. Incident vyvolal vlnu politických reakcií na oboch stranách a otvára otázky o slobode slova, zahraničnej politike a rešpekte medzi spojencami.
Nečakané odmietnutie
Obe poslankyne, ktoré patria do vládnucej stredo-ľavicovej Labouristickej strany, vyjadrili svoje prekvapenie a pobúrenie nad týmto rozhodnutím. Uviedli, že ich cesta mala charakter „poslaneckej delegácie“ do Izraelom okupovaného Západného brehu, kde mali v pláne navštíviť humanitárne projekty a miestne komunity.
„Sme len dve z desiatok poslancov, ktorí sa v posledných mesiacoch vyjadrovali v parlamente k izraelsko-palestínskemu konfliktu a k potrebe dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva,“ uviedli v spoločnom vyhlásení. „Poslanci by mali mať možnosť hovoriť pravdivo v Dolnej snemovni bez obáv z cieleného postihu.“
Izrael: Neboli ste oficiálna delegácia
Izraelská imigračná autorita ich vyjadrenia spochybnila a tvrdí, že nešlo o oficiálnu parlamentnú návštevu. V stanovisku uviedla, že žiadny izraelský predstaviteľ nebol informovaný o príchode tejto delegácie. Úrady tvrdia, že po vypočutí poslankýň a ich asistentov dospeli k záveru, že ich cieľom bolo „šírenie nenávistnej rétoriky proti Izraelu“ a „dokumentovanie bezpečnostných síl“.
Ostrá reakcia z Londýna
Britský minister zahraničných vecí David Lammy okamžite reagoval a konanie Izraela označil za „neprijateľné, kontraproduktívne a hlboko znepokojujúce.“ Podľa neho by spojenci mali rešpektovať demokratických predstaviteľov iných krajín, najmä ak ide o zákonodarcov na oficiálnej návšteve.
Domáca politická prestrelka
Odmietnutie vstupu vyvolalo rozruch aj na britskej politickej scéne. Konzervatívna líderka Kemi Badenoch v televíznom rozhovore naznačila, že chyba je na strane poslankýň. „Šokujúce je, že máme poslancov Labouristickej strany, ktorých iné krajiny nevpustia na svoje územie,“ povedala.
Na tieto slová zareagoval opäť David Lammy: „Je hanebné, že podporujete konanie cudzej krajiny, ktorá zadrží a deportuje dvoch britských poslancov. Povedali by ste to isté, keby Čína zakázala vstup konzervatívnym poslancom?“
Širší kontext napätia
Obe poslankyne sú v britskom parlamente nováčkami – boli zvolené v júli počas víťazstva Labouristickej strany vo voľbách. Yuan Yang je bývalá ekonomická korešpondentka Financial Times, Abtisam Mohamed pôsobila ako právnička.
Napätie medzi Londýnom a Tel Avivom narastá už dlhšie. Nová vláda v niektorých aspektoch pristupuje k izraelsko-palestínskemu konfliktu kritickejšie než ich konzervatívni predchodcovia – v septembri napríklad Británia pozastavila niektoré vývozy zbraní do Izraela, keďže existovalo „jasné riziko“, že by mohli byť použité pri porušení medzinárodného humanitárneho práva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies