Deti z marginalizovaných rómskych komunít by sa mali učiť v oddelených triedach či školách. Myslí si to 60 percent Slovákov, ukázal prieskum

NETKY.SK • 6 Máj 2024, 08:14 • 2 min
Deti z marginalizovaných rómskych komunít by sa mali učiť v oddelených triedach či školách. Myslí si to 60 percent Slovákov, ukázal prieskum

BRATISLAVA - Žiaci z marginalizovaných rómskych komunít (MRK) by sa podľa 60 percent Slovákov mali vzdelávať v oddelených triedach či dokonca školách. Za určitých podmienok by dalo svoje dieťa do triedy s rómskymi spolužiakmi 75 percent ľudí.

slovakia

left justify in out

Na Slovensku je pritom celospoločenská zhoda na tom, že vzdelávanie je pre deti z MRK jednou z hlavných možností na zlepšenie života. Ukázal to prieskum Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica a neziskovej organizácie Teach.

Z prieskumu tiež vyplýva, že väčšina rodičov nemá problém, ak sú s ich deťmi v triede rovesníci z prostredia nezamestnaných rodičov (86 percent), deti vojnových utečencov (66 percent) či deti so zdravotným znevýhodnením (74 percent).

 

Rozdelené deti, rozdelená spoločnosť

Začleňovanie rómskych žiakov do spoločných tried si vie predstaviť 75 percent rodičov, pričom pre 40 percent sú prijateľnou hranicou jedno až dve rómske deti v triede a pre 27 percent niekoľko rómskych detí. So vzrastajúcim počtom ochota rodičov umiestniť svoje dieťa do triedy klesá.

Až 60 percent verejnosti si podľa prieskumu myslí, že deti so špecifickými potrebami (ako napríklad autizmus, hmotná núdza, ADHD) by sa rovnako mali vzdelávať v samostatných triedach.

„Škola je často jediné miesto, kde sa môžu stretávať ľudia z rôznych sociálnych skupín. Tu vznikajú základy budúcej spoločnosti. Ak začneme deti deliť a segregovať, presne takto potom bude rozdelená aj naša spoločnosť,“ dodal odborník na vzdelávanie Juraj Hipš.

Prieskum CEEV Živica a Teach bol uskutočnený v spolupráci s prieskumnou agentúrou Focus vo februári 2024 na vzorke 1025 respondentov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: TASR / Adriána Hudecová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies