Desaťtisíce ľudí v Mexiku protestovali proti navrhovanej volebnej reforme

NETKY.SK • 14 November 2022, 08:03 • 2 min
Desaťtisíce ľudí v Mexiku protestovali proti navrhovanej volebnej reforme

MEXIKO - Desaťtisíce ľudí demonštrovali v nedeľu v mexickom hlavnom meste proti navrhovanej reforme Národného volebného inštitútu (INE), ktorá podľa kritikov oslabí tento nezávislý úrad organizujúci voľby.

slovakia

left justify in out

TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP. Protestujúci počas pochodu centrom Mexika kričali heslá ako "Ruky preč od INE". Mnohí mali oblečenie ružovej farby, spájanej s týmto inštitútom. Zmeny fungovania INE presadzuje mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, ktorý tvrdí, že inštitút podporil podvody počas volieb hlavy štátu v rokoch 2006 a 2012. López Obrador v nich neuspel, zvíťazil až v roku 2018. Podľa návrhu by INE nahradil nový orgán s menším rozpočtom, o ktorého členoch by rozhodovali voliči namiesto poslancov. Menej peňazí by od štátu dostávali aj politické strany, pričom počet kresiel v dolnej komore parlamentu by sa znížil z 500 na 300 a v Senáte zo 128 na 96. Kritici Lópeza Obradora tvrdia, že svojimi útokmi na INE a ďalšie inštitúcie poškodzuje systém demokratických kontrol a protiváh. Jeho návrhy si vyžadujú zmenu ústavy a museli by ich podporiť najmenej dve tretiny poslancov. Nedeľňajšia demonštrácia, ktorá sa konala na 69. narodeniny Lópeza Obradora, bola zatiaľ najväčším protestom proti jeho politike. Veľká účasť znamenala dôrazné odmietnutie jeho tvrdenia, že ho kritizuje len pomerne malá opozičná elita, konštatovala AP. Najbližšie prezidentské voľby v Mexiku sa uskutočnia v roku 2024. Prezidenti v tejto krajine môžu pôsobiť v úrade len jedno šesťročné funkčné obdobie. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies