Demonštrácie na výročie študentského povstania sprevádzalo násilie

NETKY.SK • 18 November 2017, 06:31 • 2 min
Demonštrácie na výročie študentského povstania sprevádzalo násilie

ATÉNY - Stovky mladých výtržníkov útočili v piatok na policajtov v dvoch najväčších mestách Grécka, kde sa počas dňa konali demonštrácie pri príležitosti výročia potlačenia študentského povstania proti vojenskej diktatúre z roku 1973. Najmenej dve osoby utrpeli pri násilnostiach zranenia, informovala agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Demonštranti v Aténach a Solúne ohadzovali policajtov kameňmi, svetlicami a zápalnými fľašami. Poriadkové sily v hlavnom meste odpovedali na tieto útoky slzotvorným plynom, nie je však známe, či niekoho zadržali.

 

V Aténach hospitalizovali ženu, ktorá utrpela popáleniny, keď ju zasiahla do stehna svetlica. V Solúne zase previezli do nemocnice motocyklistu, ktorý narazil do barikády postavenej demonštrantami.

 

V súvislosti s tohtoročným pochodom v Aténach na výročie povstania bolo nasadených viac ako 5000 policajtov. Pred veľvyslanectvom Spojených štátov, kde Gréci spomínajú na obete zásahu proti vzbúrencom, boli vytvorené zátarasy z policajných autobusov.

 

Výročie študentského povstania je často vnímané ako príležitosť na vyjadrenie nesúhlasu s politikou gréckej vlády, ale aj vlád iných európskych krajín či Spojených štátov. V Aténach pochodovali po tej istej trase prívrženci viacerých skupín, pričom celkovú účasť polícia odhadla na 11.000 osôb. V Solúne, kde vyšlo do ulíc odhadom asi 9000 ľudí, demonštranti spálili americkú vlajku pred miestnym konzulátom USA.

 

Každoročný pochod k veľvyslanectvu Spojených štátov je pripomienkou krvavej vzbury na aténskej Polytechnickej univerzite proti sedem rokov trvajúcej vojenskej vláde podporovanej Američanmi, ktorá nakoniec v roku 1974 padla. Pri študentskom povstaní, ktoré armáda potlačila pomocou tankov, zahynuli stovky ľudí.

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies