Dánsko zvyšuje svoje zásoby jódových tabliet pre prípad jadrovej nehody

NETKY.SK • 11 Apríl 2022, 20:46 • 2 min
Dánsko zvyšuje svoje zásoby jódových tabliet pre prípad jadrovej nehody

KODAŇ – Dánsky zdravotnícky úrad, ktorý znepokojuje vojna na Ukrajine, v pondelok oznámil, že nakúpi dva milióny jódových tabletiek, aby ochránil obyvateľov v prípade, že by prišlo neďaleko Dánska k jadrovej nehode. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

slovakia

left justify in out

„Vývoj udalostí za posledné dva roky v súvislosti s ochorením COVID-19 nám ukázal, že je dôležité, aby sme boli pripravení. Vojna na Ukrajine nám zase ukázala, že svet je nepredvídateľný,“ uviedol dánsky zdravotnícky úrad v súvislostí s nákupom jódových tabletiek.

 

Tie sa považujú za spôsob ochrany napríklad pred rakovinou štítnej žľazy, ktorú spôsobuje vystavenie rádioaktívnemu žiareniu. Narastajúce obavy z možnej jadrovej nehody na Ukrajine podnietili niektoré európske krajiny navýšiť zásoby týchto tabletiek. Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke v súvislosti s nákupom jódových tabliet uviedol, že najbližšia ukrajinská jadrová elektráreň je od Dánska vzdialená vyše 900 kilometrov a v súčasnosti Dánsku nehrozí žiadne konkrétne riziko.

 

 

Na území Dánska sa nenachádza ani jedna jadrová elektráreň. Jeho hranice sa však nachádzajú neďaleko niekoľkých jadrových elektrárni v Nemecku a Švédsku a v dánskych vodách sa vyskytujú i plavidlá s jadrovým pohonom. Dánsko tak plánuje jódové tablety využiť v prípade, ak by k jadrovej nehode prišlo v jeho blízkosti.

 

Dva milióny jódových tabliet by mali stačiť pre ochranu rizikových skupín, ktoré zahŕňajú deti a dospievajúcich ľudí, tehotné a kojace ženy a zamestnancov nevyhnutných pre chod krajiny, ktorí nie sú starší ako 40 rokov. Podľa dánskeho zdravotníckeho úradu neboli totiž u ľudí, ktorí majú viac ako 40 rokov, zaznamenané žiadne účinky v súvislostí s užívaním jódových tabletiek. Prvá dodávka týchto tabliet by do Dánska mala doraziť o tri mesiace.

 

Možno vás zaujme: Rusko varuje Švédsko a Fínsko pred ich možným vstupom do NATOtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies