BRATISLAVA - Spoločnosť Paywell, ktorá vyhrala súťaž na overovanie platieb palivovými kartami za mýto, bude mať zabezpečený príjem v desiatkach miliónov eur. Tvrdí to opozičná strana KDH.
"Z každej transakcie bude táto pochybná firma s nejasnou vlastníckou štruktúrou brať 6,15 % sumy. Je to niekoľkonásobne vyššie, ako si berú banky pri platbe kreditnými kartami," priblížil dnes na tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda KDH Pavol Zajac s tým, že celkový rozdiel je viac ako 100 miliónov eur. Navyše, podľa jeho slov sa do súťaže táto spoločnosť prihlásila len deň po svojom vzniku.
"Zvláštne sú predovšetkým prepojenia tejto firmy s finančnou skupinou," konštatoval Zajac. Zaujíma ho najmä skutočný majiteľ spoločnosti.
Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký (KDH) sa preto chystá zvolať ešte tento týždeň mimoriadne rokovanie výboru. Chce pozvať ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) a generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Milana Gajdoša, aby tieto záležitosti objasnili. "Chceme, aby zodpovední vysvetlili tento extrémne predražený tender a pristúpili ku krokom, ktoré ušetria našim občanom desiatky miliónov eur," konštatoval Hudacký.
Tender na overovanie platieb palivovými kartami za mýto vypísala po kritike Európskej únie NDS.
Podľa hovorcu NDS Michala Fúrika bola súťaž zverejnená v európskom aj slovenskom vestníku verejného obstarávania. "Mohol sa do nej prihlásiť ľubovoľný subjekt tak z Európy, ako aj celého sveta," skonštatoval Fúrik pre TASR. Na priebeh tendra pritom neboli podľa jeho slov žiadne námietky.
"Do súťaže sa prihlásili štyri firmy. Nie je pravdou, ako tvrdili zástupcovia KDH, že víťazom tendra je spoločnosť, ktorá vznikla deň pred podávaním ponúk," argumentoval Fúrik. Jediným kritériom v tendri bola podľa neho cena, teda výška percenta odmeny za službu.
"Za účelom zvýšenia konkurencie vo verejných súťažiach je bežnou praxou splnenie kritérií účasti aj prostredníctvom inej osoby. Uvedené využil aj víťazný uchádzač," doplnil Fúrik. NDS podľa neho skúmala vlastnícke pomery uchádzačov v zmysle zákona o verejnom obstarávaní, z čoho nevyplynuli žiadne rozpory so zákonom.
"Vlastníkom spoločnosti Paywell je spoločnosť Cromwell, ktorá je najväčším súkromným operátorom v oblasti poštových služieb na slovenskom trhu s ročným obratom rádovo v desiatkach miliónov eur," opísal.
KDH podľa Fúrika porovnáva neporovnateľné. Na rozdiel od klasickej služby zúčtovania kreditných kariet je totiž podľa diaľničiarov nevyhnutným predpokladom na poskytovanie tejto služby vybudovanie komplexného autonómneho systému autorizačných terminálov, tiež zúčtovacieho centra a softvérovej výbavy. Zároveň aj nevyhnutnosť prevzatia všetkých rizík a záruk vrátane rozsiahleho poistenia za škody a nevyhnutnosť zabezpečenia dostupnosti služby. Ide o uzavretú platobnú schému.
"V konečnom dôsledku je výsledkom transparentného verejného obstarávania zmluva s lepšími podmienkami oproti doteraz platnej zmluve a definitívne zastavenie konania zo strany Európskej komisie," zdôraznil Fúrik.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies