Cyklón Idai je jednu z najhorších búrok Afriky za posledné desaťročia

NETKY.SK • 20 Marec 2019, 07:35 • 2 min
Cyklón Idai je jednu z najhorších búrok Afriky za posledné desaťročia

BEIRA - Počet obetí tropického cyklónu Idai, ktorý v sobotu zasiahol východné a južné časti Zimbabwe a predtým udrel v Mozambiku, stúpol na 300.

slovakia

left justify in out

Mozambický prezident Filipe Nyusi oznámil, že podľa posledných informácií si cyklón Idai v Mozambiku vyžiadal vyše 200 obetí a takmer 350.000 ľudí je ohrozených. Vláda v Zimbabwe informovala o približne 100 obetiach.

 

img

 

V centrálnej časti Mozambiku sa záchranné tímy pomocou lodí a vrtuľníkov snažia zachrániť preživších, ktorí uviazli na strechách domov či v korunách stromov. Mimovládna organizácia Rescue South Africa oznámila, že od piatkovej noci vyzdvihla 34 ľudí.

 

img

 

Búrka štvrtého z piatich stupňov, s rýchlosťou vetra až 160 kilometrov za hodinu, zasiahla Mozambik ešte v piatok a následne sa - už oslabená - presunula aj na územie susedného štátu Malawi.

 

img

 

Medzitým Organizácia Spojených národov vyhlásila, že ide o jednu z najhorších búrok, akú juh Afriky zažil za posledné desaťročia. OSN dodala, že búrka zároveň vyvolala v Malawi humanitárnu krízu, ktorá postihla takmer milión ľudí a vyše 80.000 ich vyhnala zo svojich domov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies