Cudzí život v náručí: Austrálčanka porodila dieťa inej ženy kvôli chybe kliniky! +VIDEO

NETKY.SK • 11 Apríl 2025, 17:18 • 3 min
Cudzí život v náručí: Austrálčanka porodila dieťa inej ženy kvôli chybe kliniky! +VIDEO

slovakia

left justify in out

Austrália je otrasená z prípadu, ktorý otvára vážne otázky o bezpečnosti a dohľade nad umelým oplodnením. Žena z Brisbane sa stala matkou dieťaťa, ktoré biologicky nepatrí jej ani jej partnerovi — zamenené embryo jej bolo implantované omylom, čo klinika označila za „ľudskú chybu“.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

Prípad vyšiel najavo vo februári, keď klinika Monash IVF zistila, že má v úschove viac embryí, než by mala. Vyšetrovanie ukázalo, že jedno embryo patriace inému páru bolo omylom rozmrazené a implantované nesprávnej pacientke.

Všetci v Monash IVF sme touto situáciou zdrvení a ospravedlňujeme sa všetkým zúčastneným,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Michael Knaap. Dodal, že klinika poskytuje podporu dotknutým rodinám počas tejto mimoriadne ťažkej doby.

Dieťa sa podľa austrálskych médií narodilo v roku 2024, no Monash IVF neuviedla presný vek ani ďalšie detaily, vrátane starostlivosti o dieťa. Firma tiež potvrdila, že v rámci predbežného vyšetrovania neodhalila žiadne ďalšie prípady podobných chýb.

Tento incident prichádza len rok po tom, čo Monash IVF urovnala hromadnú žalobu od viac ako 700 pacientov, ktorí tvrdili, že klinika zničila potenciálne životaschopné embryá. Firma zaplatila odškodné vo výške 35 miliónov dolárov, bez priznania viny.

Zámenu embrya pritom nejde považovať za ojedinelý jav. V minulosti boli podobné prípady zaznamenané aj v Spojených štátoch, Británii, Izraeli či Európe. Napríklad vo februári 2024 žena z americkej Georgie podala žalobu po tom, čo porodila dieťa inej rasy než ona aj jej darca spermií – čo viedlo k odhaleniu zámeny.

V Austrálii pritom každé štátne územie má vlastné zákony týkajúce sa asistovanej reprodukcie, čo podľa odborníkov zvyšuje riziko chýb. V Queenslande boli prvé zákony na túto tému prijaté až v roku 2024, vrátane zavedenia registra osôb počatých v klinikách a zákazu ničenia zdravotných záznamov darcov.

Ministerka sociálnych služieb Amanda Rishworth pre reláciu Today uviedla: „Musíme obnoviť dôveru verejnosti. Je nevyhnutné, aby všetky štáty a teritóriá preverili, či ich regulácie sú dostatočne prísne.“

Tento prípad je trpkou pripomienkou, že technológia, ktorá má pomáhať vytvárať nové životy, musí byť pod neustálym dohľadom a neomylnosťou v každom jednom kroku.

 


Zdroj textu: nypost.com, theguardian.com, bbc.com, Foto: bbc.com


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies