Csáky: Vlastný prezidentský kandidát je vynútená situácia

NETKY.SK • 27 November 2013, 15:47 • 2 min
Csáky: Vlastný prezidentský kandidát je vynútená situácia

BRATISLAVA – To, že Strana maďarskej komunity (SMK) postaví vlastného prezidentského kandidáta, je podľa člena predsedníctva strany Pála Csákyho vynútená situácia.

slovakia

left justify in out

Ako povedal Csáky dnes pre agentúru SITA, SMK ako správna demokratická strane nemôže podporiť silného kandidáta Smeru-SD, pretože víťazstvom kandidáta Smeru-SD by došlo opäť ku koncentrácii moci v jedných rukách. „Spoločného opozičného kandidáta by sme podporili, ale opozícia je roztrieštená,“ povedal s tým, že SMK nemôže podporiť žiadneho opozičného kandidáta, ktorý prehrá. „Odporučiť voličom zostať doma je demotivujúce. Zostáva preto len možnosť skúsiť ukázať, že sme na politickej scéne,“ zdôraznil.

SMK rozhodla v pondelok na predsedníctve, že postaví vlastného kandidáta na prezidenta. Jeho meno má schváliť 14. decembra. Predsedníctvo vytvorilo zoznam ôsmich mien, z ktorého kandidáta vyberie. Na zozname sa ocitli napríklad bývalý predseda strany Pál Csáky, ktorý však prezidentskú kandidatúru odmieta. Chce kandidovať do Európskeho parlamentu. Medzi kandidátmi je aj europoslankyňa Edit Bauer, ktorá však tiež chce opäť kandidovať do europarlamentu. Na zozname je tiež bývalý minister životného prostredia László Miklós. Proti jeho kandidatúre však stojí fakt, že sa v regionálnych voľbách nedostal do krajského parlamentu. „V druhom kole regionálnych volieb sa ukázalo, že voliči Mosta-Híd volili predsedu SMK Józsefa Berényiho. Ukázalo sa, že keď voliči Mosta-Híd dostanú ponuku, volia kandidáta SMK,“ povedal v súvislosti s výberom prezidentského kandidáta Csáky. 

V sídle SMK sa dnes stretol predseda SMK József Berényi s prezidentským kandidátom Radoslavom Procházkom. Témou ich stretnutia boli možnosti spolupráce. Berényi informoval Procházku, že SMK postaví vlastného kandidáta na prezidenta. Procházka rozhodnutie zobral na vedomie, zároveň požiadal predsedu SMK, aby zvážil jeho prípadnú podporu v druhom kole prezidentských volieb. Podľa Berényiho je to otvorená otázka. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies