MICHALOVCE - Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce za posledné dni odhalili sériu pokusov o nelegálny dovoz rôzneho tovaru, vrátane tisícov kusov cigariet, živých včiel bez dokladov a desiatok podozrivých minerálov a živočíchov, ktoré môžu podliehať medzinárodnej ochrane. Na mieste zasahovali aj odborníci zo Štátnej ochrany prírody a Regionálnej veterinárnej správy.
Koncom týždňa sa colníkom z Michaloviec podarilo odhaliť viacero prípadov, ktoré signalizujú vážne porušenia colných a environmentálnych predpisov.
Vo štvrtok pri kontrole dodávkového vozidla za mestom Veľké Kapušany našli v kartónovej škatuli približne 350 kusov morských organizmov – koraly, mušle, hviezdice, ulitníky a lastúry, ako aj 30 kusov rôznych kameňov, ktoré pripomínali jantár, achát a mliečny kremeň.
Keďže vzniklo podozrenie, že niektoré z týchto prírodných objektov môžu byť predmetom ochrany podľa medzinárodného dohovoru CITES, tovar bol okamžite zaistený a prípadom sa zaoberá aj Štátna ochrana prírody SR. Posúdenie minerálov má v kompetencii Puncový úrad SR.
V sobotu sa pozornosť colníkov zamerala na hraničný priechod Vyšné Nemecké, kde pri podrobnej kontrole jedného z vozidiel odhalili rafinovaný pokus o pašovanie cigariet.
V špeciálne upravenom úkryte v motorovej časti a vo vnútri predných sedadiel našli spolu 6 800 kusov cigariet, ktoré neboli označené platnou slovenskou kontrolnou známkou. Na mieste zasahoval aj služobný pes. Prípad bol následne postúpený vyšetrovateľovi Kriminálneho úradu finančnej správy.
Tretí prípad sa odohral tiež v sobotu priamo v Michalovciach. Počas hliadkovej činnosti zastavili colníci nákladné vozidlo, v ktorom našli 20 plastových prepraviek so živým hmyzom. Každá z nich obsahovala osem včiel vrátane kráľovnej, čo predstavovalo celkovo 160 jedincov.
Vodič nevedel preukázať pôvod zvierat ani predložiť potrebné sprievodné doklady. Včely boli zaistené a následne odovzdané Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe Michalovce na odborné posúdenie. Vodič bol predvedený na colnú stanicu za účelom podania vysvetlenia.
Všetky prípady sú momentálne predmetom ďalšieho vyšetrovania. Finančná správa tak opäť upozorňuje na dôležitosť dodržiavania zákonných pravidiel pri dovoze tovarov, najmä tých, ktoré môžu predstavovať environmentálne, zdravotné alebo daňové riziká.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies