Odborníci zosumarizovali výsledky viacerých štúdií a prišli k novým záverom. Ak chceme žiť dlho, toto by sme robiť nemali.
Vo všeobecnosti platí, že žiaden extrém nie je dobrý, všetko treba robiť s mierou a nájsť si zlatú strednú cestu. Inak to nie je ani v prípade spánku. Hoci sa donedávna hovorilo najmä o negatívnom dopade nedostatočného odpočinku, podľa najnovších zistení sa zdá, že horšie by mohli skončiť práve sedmospáči.
Vedci zo štyroch anglických univerzít sa rozhodli realizovať rozsiahlu štúdiu, ktorá je akýmsi sumárom 74 rôznych výskumov. V rámci nej museli vyhodnotiť údaje až 3,3 milióna ľudí. Na základe týchto informácii dospeli k záveru, že jednotlivci, ktorí si doprajú viac spánku, majú vyššie riziko úmrtia.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o nelogický záver. Spánok predsa prospieva, pomáha mozgu aj celému telu k regenerácii. Zdá sa ale, že nie tak celkom. Podľa odborníkov toto tvrdenie súvisí s tým, že pokiaľ človek počas dňa venuje spánku viac času, neostane mu následne dostatočný priestor na to, aby športoval a venoval sa aktívnemu pohybu. To sa následne podpisuje na problémoch s kardiovaskulárnym systémom. Dokonca sa ukázalo, že dlhé vyspávanie je škodlivejšie než prikrátky spánok behom noci.
Štúdia tvrdí, že ľudia, ktorí spia denne viac ako 10 hodín majú o 56 percent vyššie riziko infarktu a sú o 49 percent náchylnejší k srdcovo-cievnym ochoreniam. Tradične najnižšie riziko predčasnej smrti hrozí ľuďom spávajúcim 7-8 hodín.