Členské štáty EÚ podporili zmenu mechanizmu na pozastavenie bezvízového styku

NETKY.SK • 8 December 2016, 13:46 • 2 min
Členské štáty EÚ podporili zmenu mechanizmu na pozastavenie bezvízového styku

BRUSEL – Predstavitelia členských štátov EÚ odobrili novelizovaný text nariadenia o mechanizme, ktorý umožňuje jednoduchšie prerušenie platnosti dohôd o bezvízovom styku. Znenie nariadenia je kompromisom, ktorý vzišiel z rokovaní s Európskym parlamentom (EP).

slovakia

left justify in out

"Dosiahnutím dnešnej dohody slovenské predsedníctvo v Rade EÚ prináša výsledky v jednej z jeho priorít," uviedol v mene predsedníctva slovenský minister vnútra Robert Kaliňák.

 

Hlavným cieľom uvedeného nariadenia je posilniť tzv. mechanizmus pozastavenia týkajúci sa dohôd o bezvízovom styku. Nariadenie uľahčuje členským štátom EÚ oznamovanie okolností, ktoré by mohli viesť k pozastaveniu styku, a umožňuje Európskej komisii (EK) spustiť tento mechanizmus z vlastnej iniciatívy. Súčasťou navrhovanej novely je aj poverenie EK, aby EP a členským štátom predkladala výročnú správu o rozsahu, v akom tretie štáty oslobodené od vízovej povinnosti spĺňajú potrebné kritériá.

 

"Táto dohoda je vyvážená a veľmi dôležitá pri posilňovaní efektivity a kredibility vízovej politiky EÚ. Aktuálny mechanizmus pozastavenia nie je dostatočný a musí byť vylepšený. Dnešná dohoda by mala umožniť pokrok v prijímaní dohôd o bezvízovom styku s ďalšími štátmi," skonštatoval Kaliňák.

 

Rozšírili sa možné dôvody pozastavenia bezvízového styku a využívanie tohto mechanizmu sa uľahčí aj skrátením lehôt s cieľom umožniť rýchlejší postup. Aktivovanie mechanizmu môže iniciovať členský štát alebo EK. Ak takýto návrh odobrí väčšina členských štátov, EK prijme rozhodnutie o dočasnom zrušení bezvízového styku pre stanovené skupiny obyvateľov z tretieho štátu na deväť mesiacov. Ak sa okolnosti nezmenia, Komisia preruší bezvízový styk pre všetkých občanov daného štátu na 18 mesiacov.

 

Na prijatie navrhovaného nariadenia dnes vyzval členské štáty a EP eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos. Schválením novely je totiž podmienené zavedenie bezvízového styku s Gruzínskom a Ukrajinou.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies